Auditory brain response detection using a portable EEG headset
Taş“ınabilir EEG kaydedicisi kullanarak işi“tsel beyin yanıtı algılama
  1. Tez No: 333115
  2. Yazar: ZELİHA KOÇ SÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Genel olarak, uyarılmış potansiyeller sinir sistemi tarafından bir uyarıcıya yanıt olarak üretilen elektrik sinyalleridir. İşitsel uyarılmış potansiyeller (AEPs) akustik uyarana yant olarak oluşturulur. Işitme sisteminin elektriksel tepkisinin ölçülmesi bireylerin işitme durumu hakkında birçok bilgi verir. İşitsel beyin yanıtı (ABR) bir işitsel uyarılmış potansiyeldir(AEP) ve EEG teknolojisi ile sinyal işleme teknikleri kullanılarak tespit edilebilir. Bu tezde, bir ABR alglama sistemi tasarlanmıştır. Deney prosedürü 'auditory oddball paradigm' kullanılarak dizayn edilmiştir. EEG kaydı sırasında, deneye katılan kişiye akustik uyaran, EEG kaydedilen yazılıma da uyaran hakkında bir işaretleyici eş zamanlı olarak gönderilmiştir. 13 denekten işitsel uyaran altında EEG verilerini kaydetmek için düşük maliyetli, kablosuz bir EEG kayıt cihazı kullanılmıştr. Kaydedilen EEG datası 'epoch' ayrıştırma, olaya ilişkin potansiyel (ERP) ortalaması alma ve bağımsız bileşen analizi (ICA) yöntemleri kullanılarak işlenmiştir. EEG datasından işitsel uyaran hakknda bazı ayırt edici özellikler çıkarılmıştır. Daha sonra, çıkarlan bu özellikler,verilen stimülasyon altında işitmenin oluşup oluşmadğını anlamak amacıyla verileri sınıflandırmak için kullanılmıştır. Deneylerin sonuçları, uygulanan ABR alglama sisteminin % 85 doğruluk payı ile ses ve sessizlik stimülasyonlarını tespit ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In general terms, evoked potentials are electrical signals generated by the nervous system in response to a stimulus. Auditory evoked potentials (AEPs) are generated in response to an acoustic stimulus. Measuring the electrical response of auditory system gives many information about the status of individuals hearing. Auditory brain response (ABR) is an AEP and can be detected using EEG technology and signal processing techniques. In this thesis, an ABR detection system has been implemented. Experiment procedure was designed using auditory oddball paradigm. An acoustic stimulus has been sent to the subject and a marker about the stimulus has been sent to the recording software simultaneously while recording EEG. A low cost, wireless EEG headset was used to record EEG data under auditory stimulus from 13 subjects. Raw EEG data has been processed by using epoch extraction, event related potential (ERP) averaging, and independent component analysis (ICA) methods. Some features were extracted about the auditory stimulus. Then the extracted features were used to classify the data to understand if hearing has occurred or not under given stimulation. Results of the experiments showed that the implemented ABR detection system detected the sound and silence stimulation with 85% accuracy.