İşitme kaybı için yüksek riskli yenidoğanlarda beyin sapı uyarılı cevap odyometrisi (BERA) ve transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE)'un karşılaştırılması
A Comparison of brainstem evoked response audiometry (BERA) and transient evoked otoacoustic emissions (TEOAE) in the high risk newbors
  1. Tez No: 86603
  2. Yazar: ABDULLAH TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET RIFAT KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
47 ÖZET Toplumda orta ve ileri derecede işitme kaybı oranı her 1000 canlı doğumda 1-2 dir. Bu oran yüksek riskli yeni doğanlarda %2-5 oranına yükselir. İşitme kayıplı yeni doğanların erken teşhis ve eğitimin ideal mekanizması ; erken hasta identifikasyonu, güvenilir kantitatif işitme testleri ve uygun eğitim programlandır. Bizde bu çalışmamızda işitme kaybı açısından yüksek riskli yeni doğanlarda işitme bozukluğunun saptanmasında objektif iki yöntem olan TEOAE ve BERA nın tarama testi olarak kullanılmasında birbirleriyle karşılaştırdık. Bu amaçla 36 riskli yeni doğanın 72 kulağına TEOAE ve BERA testleri iki aşamalı olarak uygulandı. İlk testler yeni doğan hastaneden taburcu edilmeden hemen önce, son testler ise yeni doğanların 8- 12. aylarında uygulanmıştır. Uygulanan TEOAE ve BERA nın ilk ve son testlerinin“yanıt var”(pass),“yanıt yok”(fail), sensitivite, spesifite, yalancı pozitiflik, yalancı negatiflik oranlan ve her testin yapılış süreleri saptandı. TEOAE ilk testte“yanıt var”(pass) oranı %80.55,“yanıt yok”(fail) oranı %19.45, sensitivite %60, spesifite %87.1, yalancı pozitiflik %57.1, yalancı negatiflik %6.9, test süresi ortalama 4.39 dk. olarak saptandı. TEOAE son teste“yanıt var”(pass) oranı %86.1,“yanıt yok”(fail) oranı %13.9, sensitivite %60, spesifite %93.5, yalancı pozitiflik %40, yalancı negatiflik %6.5, test süresi ortalama 3.71 dk. olarak saptandı. BERA ilk testte“yanıt var”(pass) oranı %84.7,“yanıt yok”(fail) oranı %15.3, sensitivite %90, spesifite %96.8, yalancı pozitiflik %18.2, yalancı negatiflik %1.6, test süresi ortalama 11.9 dk. olarak saptandı. BERA son testte“yanıt var”(pass) oranı %86.1,“yanıt yok”IC, Ytes&öe&EîtftS KEMALİ48 (fail) oranı %13.9, test süresi ortalama 11.1 dk. olarak saptanmıştır. Sonuç olarak periferal işitme fonksiyonunu değerlendirmede en objektif metöd olarak kabul edilen BERA göreceli olarak zaman kaybettiren bir testtir. Uygulamak için yüksek teknik beceri ve yorumlamak için eğitilmiş uzman gereksinimi göstermektedir. TEOAE yeni doğan işitme fonksiyonunu değerlendirmede göreceli olarak daha hızlı, non invazif bir test tekniğidir. İşitme kaybı için yüksek riskli yeni doğanlarda TEOAE objektif bir test olarak BERA' dan önce uygulanabilir, ancak ilk haftalarda yapılan testlerde daha fazla olmak üzere yalancı pozitiflik olasılığı da mevcut olduğu için testin daha sonra sık aralarla tekrarlanması buna rağmen OAE saptanamayan olgularda mutlaka BERA testi yapılarak sonuçların kesinleştirilmesi önerilebilecektir.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY The prevalence of moderate to severe hearing impairment is approximately 1-2 per 1000 healthy newborns. In contrast to this the incidence increases up to %2-5 in high risk infants. The ideal mechanism for early detection and habilitation has three main parts: 1. early patient identification 2. reliable, quantitative hearing test, and 3. an appropriate habilitation program. In this study, we compared the using of Transient Evoked Otoacoustic Emission (TEOAE) test with the using of Brainstem Evoked Respons Audiometer (BERA) test which are objective screening tests to determine hearing disorders in newborns under high risk for hearing loss. For this purpose, TEOAE and BERA tests were applied to 72 ears of 36 high risk newborns, the first tests were applied just before newborns discharged from hospital and the last tests were applied in 8th and 12th months. Pass, fail, sensitivity, specification, false positive, false negative rates of TEOAE and BERA and the application time of each of the tests were determined. For the first TEOAE test; pass rate was 80.55 %, fail rate was 19.45 %, sensitivity rate was 60 %, specification was 87.1 %, false positive rate was 57.1%, false negative rate was 6.9 % and mean test time was 4.39 minutes. In the last TEOAE test; pass rate was 86.1 %, fail rate was 13.9 %, sensitivity rate was 60 %, specification rate was 93.5 %, false positive rate was 40 %, false negative rate was 6.5 % and mean test time was 3.71 minutes. For the first BERA test; pass rate was 84.7 %, fail rate was 15.3 %, sensitivity rate was 90 %, specification rate was 96.8 %, false positive rate was 18.2 %, false negative rate was 1.6% and mean test time was 1 1.9 minutes. For the last50 BERA test; pass rate was 86.1 %, fail rate was 13.9 %, mean test time was 11.1 minutes. The conventional BERA is regarded as the most objective method of evaluating peripheral auditory function. However it is a relatively time consuming method needing highly skilled technicians for performing it and a trained specialist for interpretation. TEOAE could hold some promise as an objective, easy and noninvasive technique for screening peripheral auditory function in newborn. As an objective test, TEOAE may be applied to the newborns, who are under highly risk for hearing loss, before BERA. But since it is likely to show more false positive especially in the first weeks, it is suggested that the test must be repeated frequently. Insipite of this, for the cases who OAE can not be determined, results must be made definite with BERA test.