Veri gömme tabanlı bir kimliklendirme sisteminin tasarımı
A built-in data-based idenification system design
- Tez No: 333142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Veri gizleme üzerine yapılan çalışmalar günümüzde çoklu ortam ve bilgi güvenliği uygulamaları gibi güncel gereksinimler ile daha da artan bir talep görmektedir. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte artan internet kullanımı, imge, video, ses ve yazı gibi çoklu ortam elemanlarının serbestçe kullanılmasına olanak sağlamıştır. Sayısal çoklu ortam dosyalarını korumak için günümüze kadar birçok veri gizleme yöntemi geliştirilmiştir. Askeri uygulamaların yanı sıra, özel sektöre ait birçok alanda da güvenlik nedeniyle veri gizleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu tez çalışmasında; En Az Öneme Sahip (Least Significant Bit) Bit Kodlaması (LSB), R? Kodlama Ağırlığının Değiştirilmesi ve Bir Piksel İçerisine bir ASCII Kodun Gömülmesi, Kısmi Optimizasyon Yöntemi ile veri Gömme Tekniği metodları kullanılarak, bir verinin gizlenmesi araştırılmıştır. Ayrıca iletilmek istenen bilginin yukarıda bahsedilen gömme metodlarından önce RSA (RIVEST-SHAMIR-ADLEMAN) asimetrik şifreleme algoritması vasıtası ile kodlanması amaçlanmıştır. Böylece resim içerisine veri gizleme uygulamasında Steganografi ile Kriptografi bilimlerinin bir kombinasyonu amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak incelenen En Düşük Değerlikli Bit Kodlaması (LSB) ve Bir Piksel İçerisine bir ASCII Kodun Gömülmesi veri gömme metodları ile resim üzerinde gözle görülür bir bozulma oluşmadan iletilmek istenen bilgi RSA asimetrik şifreleme algoritması vasıtasıyla kodlanmış ve en temel resim formatı olan BMP (Bitmap) uzantılı resme gizlenmiştir. Araştırmada kullanılan gömme metodları ve RSA algoritması ile veri gizleme ara yüz yazılımı Borland Delphi 7.0 Professional programlama dilinde geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
The demand for studies on data hiding is increasing gradually due to the current requirements of multimedia and information security applications today. The increasing use of Internet along with the rapidly evolving computer technology has enabled the use of multimedia elements, such as image, video, audio and text, freely. Numerous data hiding methods have been developed up to date, in order to protect digital multimedia files. In addition to the applications in the military, the data hiding methods are required in many areas of the private sector because of the security issues. In this thesis; information hiding has been investigated through the Least Significant Bits (LSB) Encoding,“R”(Red in RGB) Encoding Weight Change, Embedding an ASCII code into Pixels and Partial Optimization data embedding techniques. Moreover, it has been also aimed to encode the information to be forwarded, by the RSA (RIVEST-SHAMIR-ADLEMAN) asymmetric encryption algorithm, before the embedding methods mentioned above. Hence, a combination of cryptography and steganography sciences has been intended in the application of data hiding into images. The information to be forwarded was encrypted the RSA asymmetric encryption algorithm and was hid into a BMP image, which is the most basic image format, without any visible distortion on the image with the Least Significant Bits Encoding and the Embedding an ASCII Code into Pixels data embedding methods, which have been studied for this purpose. The data hiding user interface program used in the study for the embedding methods and the RSA algorithm has been developed with the Borland Delphi 7.0 Professional programming language.