Küreselleşen pazarlama dünyasında lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımı ve bir uygulama
Outsourcing of logistic activities in globalized marketing world and an application
- Tez No: 333141
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
21.yüzyılda küreselleşme ve teknolojideki hızlı gelişmelerin etkisiyle işletmelerin rekabet ortamında ayakta kalabilmek için yeniden yapılanarak, başarıda temel esas olan hizmet kalitesi, zamanında hizmet sunma, müşteri memnuniyeti ve maliyet avantajı gibi performans faktörlerini sağlamaları gerekmektedir. Ayakta kalabilmenin yanında rakipleri arasında bir adım önde olabilmek isteyen işletmeler için temel (öz) faaliyet alanlarına daha fazla odaklanıp, bu faaliyetler dışında kalan fonksiyonlarını başka firmalara yaptırmak başka bir deyişle dış kaynak kullanımı zorunluluk haline gelmiştir. Böylece dış kaynak kullanımıyla firmalar maliyetleri azaltıp, hizmet kalitelerini yükseltmenin yanı sıra hız ve esneklik kazanarak rekabet yeteneklerini geliştirmekte ve işletme performansı olumlu yönde etkilenmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de farklı sektörlerde faaliyet gösteren 300 işletmede anket tekniği kullanılarak lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanım düzeylerinin belirlenmesi, bu işletmelerin lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanma veya kullanmama nedenlerine ne ölçüde katıldıklarının ortaya konması ve dış kaynak kullanımı ile tedarikçi firma performansının işletme performansına etkilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Ayrıca işletmelerin sektörel yapısı, faaliyet alanı, sermaye yapısı, faaliyette bulunma süresi yani tecrübesi, çalışan sayısı ve profili gibi demografik özellikleriyle lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanma ve kullanmama nedenleri arasında bir farklılık olup olmadığı incelenerek, gelecekte işletmelerin lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanım düzeyleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, with the impacts of globalization and rapid technological developments, companies have to reorganize to survive in the competitive environment and provide performance factors, the key elements of success, such as service quality, timely service delivery, customer satisfaction and cost advantages. To focus on main (self ) areas of activities and having companies to make other activities in other words 'outsourcing' has become compulsory for the companies that want to be one step ahead of their competitors besides just standing. Thus the use of outsourcing, companies reduce costs, improve service quality as well as develop their competitiveness ability with gaining the speed and flexibility. And firm's performance is positively affected. In this study, using the technique of survey at 300 enterprises operating in different sectors in Turkey, the aims are to determine the level of companies outsourcing of logistics activities, to reveal the extent of the reasons for using or not using outsourcing logistics activities and to measure the effects of outsourcing and supplier performance on firm performance. Moreover studying the difference between the companies using outsourcing or not using outsourcing by demograpfhic characteristics such as sectoral structure, activity area, capital structure, experience duration or operating residence time, the number of employees, the profile of employees and the levels of companies outsourcing logistics activities in the future is analysed.