3D spatial layout extraction and segmentation of indoor images using RGB-D data
Renk ve derinlik verisiyle oda imgelerinin 3 boyutlu uzaysal düzeninin çıkarılması ve imge bölütleme
  1. Tez No: 333147
  2. Yazar: ÇAĞLAR YAPICILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde ilk olarak iç mekan imgelerinin 3-boyutlu uzaysal düzeninin çıkarılması için yeni bir yöntem önerilmektedir. Önerilen yöntem renk ve derinlik bilgisini 3 boyutlu dünya üzerinde birleştirerek oda sınırlarını belirleyen duvar yüzeylerini çıkarır. Odanın tasarımında fizik kurallarına uyulduğu ve duvarların birbirine dik olduğu varsayımıyla duvar yüzeyler kesiştirilir. Bu işlemin sonucunda oda sınırları ve odanın uzaysal yapısı çıkarılmış olur. Önerilen yöntem, derinlik bilgisinin kullanılması ve 3 boyutlu dünya ipuçlarından faydalanması nedeniyle imge karmaşıklığı ve gürültüye karşı gürbüzdür. Tezin ikinci bölümünde, başlangıçta çıkarılan 3 boyutlu uzaysal düzenin daha sonraki imge bölütleme ve nesne tespiti gibi analiz safhalarına önemli katkı sağlayacağı vurgulanmaktadır. Bu amaçla oda yüzeylerinin, bir başka deyişle imgenin çekildiği sahne yapısının bulunmasıyla imgedeki ön plan ve arka plan çıkarılmaktadır. Duvar yüzeylere denk gelen pikseller imgedeki arka planı, diğerleri odadaki nesneleri içeren ön planı oluşturmaktadır. Ön plan pikselleri daha sonra bir bölütleme algoritmasıyla olası nesnelere ayrıştırılmaktadır. Önerilen bu yaklaşımla, imge bölütleme problemine daha mantıklı çözümler getirilmektedir. Ön plan ve arka plan ayrıştırılması ve basit bir bölütleme algoritmasının uygulanmasıyla imge karmaşıklığı ve problem uzayı azaltılmaktadır. Sonuçta imge bölütleme problemleminin çözümü iyileştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first propose a new method for 3D spatial layout extraction of indoor images. In our approach, we combine RGB and depth data in 3D world coordinates and extract wall planes which form room boundaries. We intersect wall planes with the assumption of room structure is physically valid and walls are orthogonal to each other. After these processes, we obtain spatial layout and boundaries of room. Our approach is robust to image complexity and occlusion with the help of depth data and 3D world cues. In the second part of the thesis, we emphasize the importance of 3D spatial layout information for image analysis stages such as segmentation and object detection. For this purpose, we use wall planes in other words scene structure for foreground and background subtraction. Wall planes' pixels correspond to background and the others correspond to objects in the room. In order to detect objects in the scene, we use segmentation algorithm for foreground pixels. Our approach gives reasonable solutions for segmentation problem. By subtracting foreground and background pixels and using a simplistic segmentation algorithm, we reduce image complexity and problem space. Consequently, we improve segmentation accuracy.