A 3D layout generation model for post-disaster and post-conflict temporary housing settlements
Afet sonrası ve çatışma sonrası geçici barınma yerleşimleri için 3 boyutlu bir yerleşim oluşturma modeli
  1. Tez No: 902109
  2. Yazar: NİL AKDEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. BEKİR ÖZER AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Geçici barınma yerleşimleri, yıkıcı afetler ve yerinden edilmeler sonrası başvurulan en önemli barınma çözümlerinden biridir. Ancak, hızlı müdahale gerekliliği, temel mekânsal ve bağlamsal unsurların çoğu zaman göz ardı edilerek geleneksel yöntemlerin kullanılmasına yol açabilmektedir. Bu bağlamda, yerleşim oluşturma süreçlerinde yeni bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı karşılamak amacıyla, bu çalışma, afet ve çatışma sonrası geçici barınma yerleşimlerinin 3 boyutlu tasarımını oluşturan mekân düzenleme tasarımına dayalı yenilikçi bir model sunmaktadır. Üç aşamalı bir metodolojinin benimsendiği bu çalışmada, ilk olarak afet ve çatışma sonrası geçici barınma yerleşimlerine ilişkin tasarım kriterleri ve kılavuz ilkeler ile mevcut mekân düzenleme tasarım şemaları kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. İkinci aşamada, belirlenen gereksinimler ve kısıtlamalar doğrultusunda 3 boyutlu bir yerleşim modeli geliştirilmiş ve bu model, 2023 Türkiye depremlerinden etkilenen İskenderun ve Şanlıurfa özelinde gerçekleştirilen vaka çalışmaları aracılığıyla uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise, önerilen modelin bağlamsal değerlendirmesi yapılmış ve gelecekteki olası iyileştirmeler için kılavuz ilkeler sunulmuştur. Yaygın olarak konut tasarımına odaklanan mevcut yaklaşımların aksine, bu çalışma mekânsal tasarım ve bağlamsal hususları ön plana çıkaran tasarım kriterlerini ve kılavuzlarını temel almaktadır. Model, yaşanabilir kriz sonrası yerleşimlerin oluşturulmasına katkı sağlarken, aynı zamanda insani yardım görevlilerine kriz sonrası yerleşim sağlama ve tasarımı konusunda rehberlik etme potansiyeline sahiptir. Geliştirilen bu model ile, afet ve çatışma sonrası barınma müdahalelerinin iyileştirilebilmesi için umut verici bir yol sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Temporary housing settlements are one of the most significant post-crisis sheltering responses following devastating disasters and forced displacement. However, the urgency to provide immediate shelter often leads to the use of conventional methods that may overlook essential spatial design and contextual considerations. Considering the need for a new approach to settlement generation, this study introduces a novel model based on space layout design for the 3D layout generation of post-disaster and post-conflict (PDPC) temporary housing settlements. This research adopts a three-step methodology. First, design criteria and guidelines for PDPC temporary housing settlements, along with existing space layout design schemas, were thoroughly investigated. Second, a 3D layout generation model was developed based on identified requirements and constraints The model was then applied in two case studies focusing on the aftermath of the 2023 Türkiye earthquakes in Iskenderun and Şanlıurfa. The various community alternatives generated by the model were assessed within these specific contexts. Lastly, the model's applicability was reviewed, and guidelines for future iterations were presented. Unlike prevalent approaches that primarily focus on housing design, this proposed model prioritizes design criteria and guidelines affecting spatial design and contextual considerations. It has the potential to significantly benefit affected communities by facilitating the generation of livable neighborhoods while also providing guidance for humanitarian workers engaged in the provision and design of PDPC settlements. This model offers a promising avenue for enhancing sheltering response efforts, potentially reshaping post-crisis recovery.