Maximal covering location of interceptor baywatch vessels
Önleyici deniz devriye vasıtalarının en fazla kaplayarak konuşlandırılması
  1. Tez No: 333148
  2. Yazar: ÜMİT TANER TUZLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küme kaplama problemleri son yıllarda üzerinde yoğun çalışılan konulardan birisi haline gelmiştir. Bazı problemlerin çözümünde küme kaplama modelleri kullanılmış ve uygun çözüm yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada ele alınan problem önleyici deniz devriye vasıtalarının en fazla kaplayarak konuşlandırılması? dır. Bu problem, küme kaplama probleminin özel bir hali olan maksimum kaplama yer seçimi problemi olarak ele alınabileceği değerlendirilmiştir. Maksimum kaplama yer seçimi modeli baz alınarak problemin kendine özgü kısıtları da entegre edilerek uygun bir matematiksel model elde edilmiştir. Geliştirilen modelde belli sayı ve özellikteki vasıtanın önceden belirlenen bölgelere öngörülen kısıtları sağlayarak, maliyeti minimize edecek şekilde atanması amaçlanmıştır. Geliştirilen model, MATLAB Global Optimization Toolbox`ı kullanılarak genetik algoritma ile de çözülmüş, optimal ve genetik algoritma çözümleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Set covering problems has become one of widely studied subjects in recent years. Set covering models used in the solution of some problems and appropriate solutions have been developed. In this thesis, the problem“maximal covering location of interceptor baywatch vessels”is dealt. This problem is evaluated as the maximal covering location problem which is a special case of set covering problems. An appropriate mathematical model based on maximal covering location model is obtained by integrating unique constraints of the problem. In the developed model, certain number and qualification of ships are intended to appoint certain pre-defined ports providing the prescribed constraints in order to minimize the cost. The model is also solved with genetic algorithm by using MATLAB Global Optimization Toolbox, optimal and genetic algorithm solutions are compared with analysis.