.Net yazılım çerçevesi kullanılarak KOBİ'lere özel bütçe sisteminin geliştirilmesi
Developing budgetary system particular to SME using .Net software framework
- Tez No: 333152
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin amacı piyasada çeşitli yollar ile yapılan bütçe uygulamalarına alternatif olarak modern bir yöntem ile kobilerin bütçe yapmalarına olanak sağlamaktır.Bu yöntem, .NET Framework yazılım çerçevesinde bulunan VB.NET programlama dili ve veri erişimi için ADO.NET objeleri kullanılarak geliştirilmiştir.Piyasada bulunan bütçe yapıları genelde özel kapsamda olup genel bir kitleye hitap etmemekte ve ihtiyacı karşılamamaktadır.Amacımız bu yazılım vasıtasıyla tüm kobilerin kullanabileceği bir bütçe, planlama ve karar destek sistemi geliştirmektir.Bu sayede firmalar geleceği bu günden görüp, bu günü daha iyi yönetecek hale gelecektir.Halen piyasada çeşitli yollarla yapılan bütçelerde, veri giriş işlemlerinde oldukça zorluklar yaşamakta ve bu işlemler hata oranı yüksek bir belirsizlik içerisinde gerçekleştirilmektedirler.Bütçe yapan kobiler klasik yöntemlerden kaynaklanan hatalardan dolayı oldukça sıkıntılı durumlar yaşamaktadırlar.Bu belirsizlik ve zorlukları önlemek için teknolojiden faydalanarak daha iyi bir yöntemle veri işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bu yöntem sayesinde, bütçe yapan kobiler yönetimsel kararlarını daha hızlı verecek duruma gelecektir.Oluşturulan sistem üç aşamada gerçekleştirilmiştir;Birinci aşamada, piyasada bulunan mevcut bütçe sistemleri incelenerek karşılaşılan sorunlar ve eksiklikler belirlenmiş nasıl çözümler üretileceği belirlenmiştir.İkinci aşamada üretilen çözümler doğrultusunda .Net Framework teknolojisi kullanılarak, VB.NET programlama dili ve veri erişimi için ADO.NET objeleri kullanılarak söz konusu bütçe sistemi geliştirilmiştir.Üçüncü aşamada sistem test edilmiş ve eksikler giderilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is allowing Small and Medium Sized Enterprises (SME) to make a budget with a modern method that is alternative to various budgetary practices in the market.This method has been developed using VB.NET programming language which takes place .NET Framework programme and ADO.NET objects for data access.Budgetary systems in the market are generally for particular scopes and they do not appeal to a large mass, so they cannot satisfy the needs.Our aim is developing a budget, planning and decision support system by way of this software and that can be used by all SME.By this means, companies can foresee the future beforehand and manage today better.Companies have still problems in data access in different budgetary systems developed in the market and they practice this process in a high error rate ambiguity.SME that make budgets may have severe difficulties because of errors arising classical methods.It has become obligatory to make data access with a better method taking advantage of technology in order to prevent ambiguities and difficulties. Thanks to this method, SME making budgets will have faster managerial decisions.The System has been developed in three steps;In the first step; available budgetary systems in the market have been analyzed, the problems and deficiencies have been determined and it is decided how to find a solution.In the second step; aforesaid budgetary system have been developed in accordance with the solutions and using .Net Framework technology, VB.NET programming language and ADO.NET objects for data access.In the third step; the system has been tested and the deficiencies have been tried to be overcome.