SOA based information system for diseases
SOA tabanlı hastalık bilgi sistemi
  1. Tez No: 333154
  2. Yazar: ZEYNEP EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SELÇUK ÖĞRENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde hastaların ve hastalıklarının yönetimini amaçlayan bir bilgi sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu sistem, gerekli işlevlerin yerine getirilmesi amacıyla örün hizmetlerini kullanan, hizmet odaklı mimari yaklaşımına dayanmaktadır. Kodlama kısmı için nesneye yönelimli bir çözümlemeden sonra UML kullanarak bir tasarım yapılmıştır. Kullanıcı talepleri, örün tarayıcısı ve özel bir gezgin uygulama tarafından erişilebilen örün hizmetlerince karşılanmıştır. Böylece, platform bağımsız, esnek ve genişletilebilir bir uygulama geliştirilmiştir. Bilgi sistemi kullanıcılara geçmiş ile ilgili bilgilere dayalı raporlara erişim olanağı sunmaktadır böylece bu sistem salgın hastalıklarla ilgili araştırmalarda da kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and development of an information system is achieved for the management of patients and their disease data. This system is based on the SOA approach where web services are used to perform the necessary functionality. An object oriented analysis is followed by an UML based design for the coding part. User requirements are mapped to web services that can be accessed using web browsers and by the special mobile application. Hence, a platform independent application is developed that is flexible and extendable. The information system allows the users to access reports about the history data so that the system can be extended for epidemic related research.