Birden fazla optimal çözüm ile şekil özeti oluşturma
Shape abstraction through multiple optimal solutions
  1. Tez No: 333192
  2. Yazar: MARLEN AKİMALİEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.FATİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Şekil özeti oluşturma örüntü tanıma, bilgisayarla görü ve endüstriyel tasarım gibi birçok alanda araştırmacıların karşılaştığı problemlerdendir. Bir şekil kümesi verildiğinde, yeni geliştirilen şekil özeti oluşturma metodu bu şekillerin özetini, şekillerin öznitelikleri arasındaki eşlemeleri kullanarak bulur. Eşlemeler yaygın olarak bilinen taşıma probleminin optimal çözümüne dayanarak elde edilir. Bir taşıma problemi için birden fazla optimal çözüm bulunduğu göz önüne alındığında, bu çalışma bütün optimal çözümleri yerel komşuluk ilişkilerini ne kadar koruduğuna dayanarak derecelendirir ve en yüksek dereceye sahip çözümü kullanarak özet şekli oluşturur. Sistem üzerinde yapılan deneysel değerlendirmeönerilen yaklaşımın bir önceki şekil özeti oluşturma tekniğine karşılık, daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems facing researchers in various ? elds such as pattern recognition, computer vision, and industrial design is the shape abstraction. A recent shape abstraction method generates an abstracted shape through the correspondences between their features from a given set of shapes. The correspondences are obtained based on the optimal solution of a well known transportation problem. This paper considers the case where multiple optimal solutions exist for one problem and ranks all optimal solutions based on how muchthey preserve the local neighborhood relations. Afterwards, the abstracted shape is created using the solution with the highest rank. Experimental evaluation of the framework demonstrates that the proposed approach compares favorably withthe previous shape abstraction technique.