Oya Baydar'ın romanlarında kadın tipleri
Women types in Oya Baydar's novels
- Tez No: 333229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Oya Baydar, yakın dönemde Türkiyede yaşanan sosyal ve siyasal pek çok konuyu eserlerinde ele almıştır. Yazar kimliğinin yanında sosyolog kimliği de taşıyan Oya Baydar, eserlerinde kadın kahramanlara önemli yer vermiştir. İncelediğimiz altı romanda kadın kahramanların erkek kahramanlardan daha ayrıntılı işlendiği görülmektedir. Sosyal sınıfları, siyasi seçimleri, eğitim durumları ne olursa olsun kadınların, erkek iktidarında yaşadığı görülmektedir. Yaşantısına kadın-erkek ilişkisi bakımından yön veren bu kadınları dört grupta incelemek mümkündür: Sosyal sınıf yönünden kadınlar, eğitim yönünden kadınlar, siyasî yönden kadınlar ve ilişkiler yönünden kadınlar. Oya Baydar?ın romanlarında en sık karşılaşılan kadın tipi sosyalist ve eğitimli kadınlardır. Ancak bu kadınların, ataerkil sistemin kendilerine verdiği toplumsal cinsiyet rollerini reddetmeleri sonucunda aile hayatlarında mutsuz ve başarısız oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Oya Baydar has handled many social and political topics in her works that recently occured in Turkey. In addittion to her author identity, as a sociologist she has given important place to the woman heroes in her works. We can see in her six novels that we analyzed, she gives more details about female heroes than males. Regardless of their social classes, political preferences and education levels, women live by the rules of men. It is possible to analyze these women who are guiding their lifes in terms of male-female relationships in four groups: women in terms of cast, women in terms of education, women in terms of policy and women in terms of relationships. The most comman type of woman in her novels is socialist and educated woman. However it is seen, that these women are unhappy and unsuccessful in their family lives as a result of refusing the social gender roles that is given by patriarchal system.