Kazdağı yöresinde yaşayan yerel halkın kırsal turizme bakışının değerlendirilmesi: Adatepe ve Mehmetalan köyleri örneği
Evaluating resident's attitudes who live in ida mount region towards rural tourism: The case of Adatepe and Mehmetalan villages
- Tez No: 333228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. HALUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren turizm tüm dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerden biri haline gelmiştir. Bu gelişme 1980'lere kadar kitle turizmi şeklinde gerçekleşmiş, deniz-kum-güneş ağırlıklı bir turizm ön plana çıkmıştır. Kitle turizminin yol açtığı sorunlar ve tüketici taleplerinin değişmesi, doğal ve kültürel çevreyi koruyup gözeten, daha alternatif ve daha sürdürülebilir turizm şekillerine yönelmede etkili olmuştur.Bir bölgenin doğal kaynaklarının sürdürülebilir bir biçimde korunması aynı zamanda da sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlayan alternatif turizm çeşitlerinden biri olan kırsal turizm, kırsal alanların kalkındırılmasında yeni bir yaklaşım olarak kabul görmektedir. Ülkemizde de turizm uzun yıllar öncelikle deniz-kum-güneş mantığıyla gerçekleştirilmiş, son yıllarda değişik turizm ürünlerine artan taleple birlikte kırsal turizm konusunda ciddi çalışmalar başlatılmıştır.Kazdağı yöresi sahip olduğu doğal ve kültürel çekicilikler sebebiyle yörede kırsal turizmin uygulanabilmesine elverişli bir konumdadır. Ancak kırsal turizmin yörede doğru bir biçimde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği de önemli bir noktadır. Çalışmada bu duruma dair yöredeki halkın kırsal turizme bakışını tespit edebilmek için bir alan araştırması gerçekleştirilmiş ve bununla ilgili sonuç ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism has become one of the fastest growing and developing sectors since the second half of the 20th century. This development had been carried out as mass tourism until the 1980s, and a ?sea-sand-sun? tourism particularly stood out. The problems caused by mass tourism and the change in consumer demands had influence on the orientation towards more alternative and sustainable forms of tourism which protect the natural and cultural environment.Rural tourism, one of the varieties of alternative tourism that contrubites to the sustainable protection of the natural resources of an area as well as its social, cultural, and economic development, is regarded as a new approach in the improvement of rural areas. In Turkey, tourism understanding was mainly based on sea-sand-sun triology for many years; with growing demand in various tourism products, serious works on tourism have been carried out in recent years.Due to its natural and cultural attractions, the Region of Mount Ida is in a suitable location for the implementation of rural tourism. However, whether rural tourism is being carried out properly or not is a key point. A field researchabout this point was conducted in order to determine the view of local people about rural tourism, and the conclusion and recommendations related to this issue have been developed.