Türkiye'de siyasal ahlak sorunu ve siyasi partilerin yaklaşımı
The problem of political ethics in Turkey and approaches of political parties
- Tez No: 333234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENİZ ANBARLI BOZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye gibi hızlı yapı değişimi içinde olan bir toplumda ahlak sorununun, siyasal platformlarda istismar edilmeden bilimsel ve entelektüel bir düzlemde ele alınması son derece önemlidir. Siyasetin ahlakla iç içe oluşunun en önemli nedeni, siyasetin temelini oluşturan öğelerin ahlaksal tartışma olmadan formüle edilemeyecek olmasıdır. Türkiye'de siyasi partiler başta olmak üzere siyasal aktörlerin eylem ve söylemlerinde etiğin bir pratik olarak nasıl yer aldığı, bu sorunun nasıl tartışıldığı önem arz etmektedir.Bu çalışma ile yalnızca bir meslek etiği olmayan ve siyasete ilişkin kanaatleri şekillendiren siyasal ahlakın Türkiye'deki sorunları, hem teorik açıdan hem de mevzuat ve siyasi partilerin yaklaşımları doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to discuss scientific and intellectual dimensions of the issue of ethics in the society of a country like Turkey, which is facing rapid structural changes, without abuse of political fronts. The most important reason about why politics is interrelated to ethics is because that the basic elements of politics can not be formulated without ethical discussions. Firstly, it is important to put forward how the issue of ethics practically handled in the actions and discourse of politicians and how it is discussed.This study aims to discuss the problems of political ethics which shapes the opinions over politics in Turkey both theoretically and based on approaches of political parties andlegislation.