Ticari açıklık ve iklim değişikliği: Karşılaştırmalı ülke analizi
Trade openness and climate change: Cross-country analysis
  1. Tez No: 333293
  2. Yazar: BAYRAM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ EGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Econometrics, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada ticari açıklık ve gelirin, kirlilik üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, kirlilik göstergesi olarak İklim Değişikliğinin en önemli sebebi olan sera etkisinin %70'ine tek başına sahip olan ve fosil yakıtların yanmasıyla ortaya çıkan karbondioksit (CO2) kullanılmıştır. Ticari açıklık göstergesi olarak da son zamanlarda birçok akademik çalışmada olduğu gibi toplam dış ticaretin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı kullanılmıştır. 1990-2009 yılları arasında 2011 yılı satın alma gücü paritesine göre hesaplanmış gayri safi yurtiçi hasılalarına bakımından dünyada ilk 20 büyük ekonomiye sahip ülke, Havuzlanmış En Küçük Kareler modeli ile analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine katkıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of trade openness and income over pollution has been investigated. In the research, carbon dioxide (CO2), which emerges as the result of the combustion of the fossil fuels and which causes on its own %70 of the greenhouse effect being the major cause of Climate Change has been used as the indicator of pollution. As the indicator of trade openness, similar to the recent academic literature, the ratio of total foreign trade to gross domestic product has been utilized. In this thesis, countries with the World?s 20 largest economies in terms of the gross domestic product calculated in accordance to their purchasing power parity of the year 2011, have been determined and the indicators of these countries for the period of 1990-2009 have been analyzed in a Pooled Ordinary Least Squares model. Additionally, in the study, the contribution of developing and developed countries to the climate change has been investigated in a comparative way.