Toplumsal hareket sendikacılığı
Social movement unionism
  1. Tez No: 333303
  2. Yazar: DENİZ GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SAPANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sendikacılık kavramı, sendikaların özellikleri ve sendika türleri ele alınarak Toplumsal Hareket Sendikacılığı tanımlanmış, özellikleri belirlenmiş ve Toplumsal Hareket Sendikacılığı ile geleneksel sendikacılık hareketi arasındaki farklara yer verilmiştir.İkinci bölümde, Toplumsal Hareket Sendikacılığı' nın ortaya çıkış koşulları incelenmiştir. Bu bağlamda Toplumsal Hareket Sendikacılığı' nın ortaya çıkışına zemin hazırlayan küreselleşme süreci, neoliberal ekonomi politikaları ve üretim sürecindeki esneklik uygulamaları ele alınmıştır. 1980' lerden itibaren egemen hale gelen bu sürecin geleneksel sendikacılık hareketi üzerindeki olumsuz etkileri sendikal kriz başlığı altında değerlendirilmiş, sendikal krizin temel nedenleri ve göstergeleri araştırılmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise, çeşitli ülkelerde yaşanan Toplumsal Hareket Sendikacılığı örneklerine yer verilmiştir. Bu çerçevede Latin Amerika' da, gelişmekte olan ülkelerde ve gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan ve Toplumsal Hareket Sendikacılığı bağlamında ele alınabilecek yeni işçi hareketleri incelenmiştir. Son olarak, Türkiye' de, geleneksel sendikacılık faaliyetlerini aşan çeşitli işçi hareketleri üzerinden Toplumsal Hareket Sendikacılığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study consists of three parts. In the first part the concept of unionism, qualifications of unions and kinds of unions are handled in order to identify Social Movements Unionism and its qualifications; and highlight the differences between the Traditional Unionism Movements and Social Movements Unionism.In the second part, the conditions that created the Social Movements Unionism are examined. The globalization process, neoliberal economy policies and the flexibility applications in the production process are mentioned on this context. The negative effects of these processes which have been dominant since 1980s on the Traditional Unionism Movements are analyzed under the topic of ?Union Crisis? and also the causes and the indications of the union crisis are explained and in this frame.In the third and the last part, some examples of Social Movements Unions that appeared in several countries take place. In this frame new worker movements that can be evaluated as Social Movements Unionism in Latin America, in developing countries and in developed countries are examined. In the end, the Social Movements Unionism is argued over several worker movements in Turkey that transcends the traditional unionism activities.