Finansal serbestleşmenin tüketim harcamaları üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effects of financial liberalisation on the consumption expenditure: The case of Turkey
- Tez No: 333310
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Finansal serbestle?me, özellikle 1980'li yılların ikinci yarısından itibaren ba?ta geli?mi? ülkeler olmak üzere birçok ülkenin gündemine girmi?tir. ?ktisadi temeli McKinnon-Shaw hipotezine dayanan finansal serbestle?me, sermaye hareketlerinin uluslar arası boyutta serbestle?mesi olarak tanımlanmaktadır. McKinnon-Shaw hipotezine göre; finansal serbestle?me politikalarının uygulanması sonucunda tasarruf ve yatırım miktarları artacak bunun yanı sıra iktisadi etkinlik ve büyüme gerçekleşmiş olacaktır.Geli?mi? ülkelerden oldukça farklı ko?ullara ve amaçlara sahip geli?mekte olan ülkelerin bir taraftan yetersiz yurtiçi tasarrufları diğer taraftan ekonomik kalkınmayı hızlandırma istekleri dı? kaynak kullanma talebini artırmı?tır. Bu amaç çerçevesinde de birçok ülkede uluslararası sermaye hareketlerine izin verilmesi yani finansal serbestle?me gündeme gelmi?tir. Böylece hem geli?mi? hem de geli?mekte olan ülkelerde yaygınla?an serbestle?me uygulamaları finansın küreselle?mesi sonucunu doğurmu?tur.Bu çalı?mada amaçlanan, 1989 yılından sonra finansal serbestle?me ile yabancı sermayenin önündeki tüm engellerin kaldırıldığı Türkiye ekonomisinde finansal serbestle?menin tüketim harcamaları üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi olmu?tur. Bu analizlere bağlı olarak finansal serbestle?menin özellikle 2000'li yıllardan itibaren ulusal tasarruf oranlarını dü?ürücü etki yaptığı, buna kar?ın tüketim harcamalarını, potansiyel kriz riskini biriktirek de olsa, birkaç kanaldan etkileyerek artırdığı sonucuna ula?ılmı?tır.
Özet (Çeviri)
Financial liberalization impacts on all economies, firstly developed economies, as from late 1980s. Financial liberalization that is based on the hypothesis of McKinnon-Shaw is described as liberalization of capital flows. With regard to the hypothesis, financial liberalization policies cause that savings and investments increase and that efficiency and growth realize. International capital flows that become foreign savings for a developing economy accelerate the process of financial liberalization because of the fact that domestic savings are inadequate for developing. In Turkish economy, the obstacles against capital flows has been removed by way of a regulation in 1989, because of both the great transformation in its economic structure as from 24th January 1980 and macroeconomic instabilities. After this date some economic crises and instabilities are experienced in respect of international capital flows into Turkish economy that expects to meet domestic saving inadequateness with foreign capital.In this study, We aim to analyze the effect of financial liberalization on consumer expenditure that in Turkish economy which the obstacles against foreign capital flows has been removed within financial liberalization in 1989. According to the results of analyses financial liberalization has decreased the national saving especially after 2000 whereas it has increased consumer expenditure with several mechanism on Turkish economy.