Avrupa Birliği'nin beşinci genişlemesiyle belirginleşen ikilem: Sosyal Avrupa'ya karşı neoliberalizm
European Union's dilemma crystallized with fifth enlargement: Social Europe versus neoliberalizm
  1. Tez No: 333312
  2. Yazar: SEMİH ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Avrupa Birliği genişleme politikası, gerek Topluluğun iç dengelerini, gerekse Topluluğun uluslararası arenadaki pozisyonunu etkileyen önemli bir araçtır. Genişlemenin öncesi durum ile genişleme sonrası konum arasındaki ilişkinin ortaya konması, bu politika aracının hangi amaçlara hizmet ettiğinin anlaşılabilmesi açısından önemlidir. Küresel hegemonik neoliberalizm ile Avrupa Sosyal Modeli arasındaki çatışma durumu ve bu çatışmanın Topluluk üzerinde yarattığı baskı beşinci genişleme öncesi su yüzüne çıkmıştır. Topluluğun bu ikilem karşısındaki tercihlerinde beşinci genişlemenin etkisinin anlaşılması, yeni üyelerin sosyalizmden neoliberalizme geçişleri de düşünüldüğünde daha da anlam kazanmaktadır.Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin neoliberalizm ve Avrupa Sosyal Modeli arasında yaşadığı ikilem beşinci genişleme üzerinden değerlendirilmiştir. Bu amaçla öncelikle neoliberalizm ve Avrupa Sosyal Modeli kavramları ele alınmıştır. Ardından Avrupa Birliği politikaları ve beşinci genişleme bu iki kavram çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union enlargement policy is a crucial tool that affects both the position of European Union at the international arena and balance inside the Community. To expose the relationship between the position before enlargement and the situation after enlargement is so important for understanding the purposes this enlargement tool is serving. The clash between globally hegemonic neoliberalism and European Social Model, and the pressure on European Union arising from this clash emerged before fifth enlargement. When the transformation of new member states from socialism to neoliberalism is considered, understanding the effects of fifth enlargement on the choice of EU against this dilemma gains more meaning.European Union?s dilemma between neoliberalism and European Social Model has been discussed in this study over the fifth enlargement. For this purpose the concepts of neoliberalism and European Social Model has been addressed primarily. Afterwards, European Union politics and fifth enlargement has been analyzed within the framework of these concepts.