Türk Vergi Hukukunda vergi hataları ve sonuçları
Tax errors in Turkish Tax Law and its results
  1. Tez No: 333318
  2. Yazar: MİNE BİNİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Hata üzerinden vergi alınmaması prensibi gereği, mükellefin başvurusu ile veya vergi idaresince tespit edilen vergi hatalarının düzeltilmesi gereklidir. Vergi hatalarının düzeltilmesi sadece 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun vergi hatalarının düzeltilmesine ilişkin 116'ıncı ve devamı maddelerinin içeriği itibariyle yalnızca vergi ve vergiye bağlı olarak kesilen cezaları kapsamaktadır.Türk Vergi Hukukunda mükellef aleyhine ortaya çıkan vergi hatalarının düzeltilmesine karşı mükelleflere idari ve yargısal haklar tanınmıştır. Bu haklar ile mükellef ödeyeceği vergi cezalarının daha azını ödeme veya tümünü ödememe imkânları elde edebilecektir. Vergi hataları vergi idaresinin vergiyi doğru miktarda tahsiline engel teşkil ederken, mükellefler açısından zaman, emek ve para kaybına yol açmaktadır. Çalışmada vergi mükelleflerini temsilen muhasebe meslek mensuplarının ve vergi idaresi personelinin vergi hataları ve vergi uygulamalarına ilişkin görüşlerini tespit etmek amacıyla İzmir ilinde anket yapılmış ve bunların sonuçları analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda vergi kanunlarının sadeleştirilmesinin ve vergi bilincinin geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınmasının mükelleflerin doğru beyanda bulunma eğilimlerini artıracağı ve dolayısıyla vergi hatalarının azaltılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the principle of no taxing on error, tax errors that detected both the application of the taxpayer or detected from tax administration itself must be corrected. The correction of tax errors includes only tax and penalties related to taxes in context of 116. substance and subsequent substances of Tax Procedure Law No. 213.In the Turkish Tax Law there are some administrative and judicial rights for correction of tax errors that results against taxpayer. With these rights taxpayer has a opportunity that he/she must pay lesser or doesn?t pay any tax penalty. While tax errors prevent tax administration to charge taxes in appropriate proportion, they also cause time, labor and money losses for taxpayers. In this thesis, a sample survey which aims to determine the view of taxpayers represented by accounting professionals and tax administration officials about tax errors and its applications executed in İzmir area and the results have been analyzed. As a result of this survey, actions for simplification of tax laws and improving tax consciousness will increase taxpayer tax compliance and therefore tax errors will reduce.