Uluslararası vergi rekabetinin doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
The effects of international tax competition on foreign direct investments: Case of Turkey
  1. Tez No: 333317
  2. Yazar: NESLİHAN KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
?Uluslararası Vergi Rekabetinin Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları Üzerindeki Etkileri: Türkiye Örneği? adını taşıyan doktora tezi, uluslararası vergi rekabetinin mevcut olumlu ve olumsuz sonuçlarının doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki olası etkilerini tespit etmeyi amaçlayan bir çalışmadır. Küreselleşme süreciyle birlikte üretim faktörlerinde gözlenen hareketliliğin, özellikle sermaye faktörünün ülkelere girişine yönelik vergisel boyutta ne tür bir altyapıya ihtiyaç duyduğu üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda uluslararası vergi rekabetine yönelik belirgin bir teşvik türü olan vergi indirimleri, yatırım politikası aracı olarak kullanılabilirliğindeki kolaylık nedeniyle en az diğer belirleyici unsurlar kadar önem taşımaktadır.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde uluslararası vergi rekabetinin kavramsal çerçevesi ve etki alanlarına yer verilmektedir. İkinci bölümde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının teorik gelişimi, uluslararası vergi rekabeti ile ilişkilendirilerek incelenmiştir. Son bölümde ise uluslararası vergi rekabetinin doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkilerinin Türkiye açısından değerlendirilmesi amacıyla ekonometrik model uygulamasına yer verilmiş; bulgu ve sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As its title ?The Effects of International Tax Competition on Foreign Direct Investments: Case of Turkey? this study aims to examine the positive and negative results of the international tax competition and their effects on foreign direct investments. Mobility of production factors requires the suitable stage for taking investments to countries with globalization. In this context tax reductions are the most efficient incentive practice and more easy than other determinants for investment policy.In the study which consist of three chapters, conceptual framework of international tax competition and sphere of influence of them are analysed in chapter one. In chapter two, theoretical progress of the foreign direct investments are analysed with effects of international tax competition. In this context related studies, international resources and empirical evidences contribute greatly to study. The effects of international tax competition on foreign direct investments estimate with regards to Turkey in chapter three. For doing this estimation implemented an econometric model and the results have been analysed.