Sosyal ağların tüketici davranışları üzerindeki etkisi: Hazır giyim sektörü örneği
The impacts of online social network on consumer behavior: A sample of ready-made clothing sector
  1. Tez No: 333333
  2. Yazar: YASEMİN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyal ağlar, temel olarak sosyal bir çevre oluşturmak amacıyla kuruldukları için, büyük kitlelerin birbirleriyle yoğun olarak iletişime ve etkileşime geçebildikleri mecralardır. Pazarlamacılar, sosyal ağları izleyerek tüketicilerin düşüncelerini takip etmekte ve bu düşüncelere yön veren çevresel etmenleri inceleyerek bu ağlar vasıtasıyla tüketicilerin tercihlerini etkilemeye çalışmaktadırlar.Çalışmada Türkiye'de en çok kullanılan sosyal ağ olan Facebook'un tüketiciler üzerindeki etkilerini incelemek üzere aktif olarak Facebook'u kullanan hazır giyim firmalarıyla mülakat tekniği kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Firmaların, hedef müşteri kitleleri ve sosyal ağlardan beklentileri doğrultusunda bir Facebook stratejisi oluşturdukları görülmüştür. Bu stratejinin başarılı olması halinde Facebook'un kısa vadede firma bilinirliğini ve tüketici bağlılığını artırdığı, uzun vadede ise firmanın satışlarını arttırıcı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social networks are mainly established for create a social circle so that they are the platforms of the big crowds could intensely communicate and interact with each other. Marketers follow consumers' ideas with monitoring the social networks and try to effect of consumers through these networks with analysing environmental factors which shape these ideas.In study, meetings have been held by interview technique with ready-made clothing firms that actively use Facebook for research the Facebook effects on consumer which is commonly used social network. It has been seen that firms create a Facebook strategy according to their target customer mass and expectations. If this strategy succeeds, it has been found out that Facebook increase firm recognition and consumer loyalty in the short term, has increasing effect the sales of firm in the long term.