Cinânî Divânı'nda sosyal hayat
Social life in Cinânî's Divân
  1. Tez No: 333332
  2. Yazar: MERVE ARTUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Dîvân edebiyatına yapılan tenkitlerden biri hayattan kopuk, tamamen hayal ürünü bir edebiyat olduğudur. Ancak bugün yapılan pek çok çalışma, devamlı yeni bir arayış içinde şiirlerini kaleme alan dîvân şairinin sosyal hayattaki pek çok kavramı kullandığını göstermektedir.Cinânî, dîvân edebiyatında, en parlak eserlerin verildiği, şiir tekniği ve estetiği açısından en başarılı şairlerin yetiştiği 16. yüzyılda yaşamıştır. Döneminde, Bursa gibi önemli bir kültür merkezinde, müderrislik ve ders-i âmlık görevlerinde bulunan şairin divanı, dönemin sosyal hayatı açısından zengin konular içermektedir. Ayrıca, Cinânî'nin çevresindeki kişilerle olan münasebeti ve şairin sosyal hayattaki aktif kişiliği 16. yüzyılda Bursa ve İstanbul gibi büyük şehirlerdeki sosyal hayat hakkında önemli ipuçları içermektedir.Tezimizde, Cinânî Divanı'ndaki sosyal hayatla ilgili unsurlar fişlenmiş ve incelenerek tahlil edilmiştir. Estetik açıdan zirve eserlerin verildiği divan edebiyatının bunun yanında sosyal açıdan da ne kadar önemli özellikler taşıdığına dikkat çekilmiştir. Çalışmamızla 16. yüzyıl ile ilgili yapılacak edebiyat, sosyoloji, psikoloji, sanat tarihi, mimari vb. alanlarda yapılacak çalışmalara bilimsel açıdan katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the criticisms to Divan literature that it is divorced from life and that is completely imaginary literature.But today, a lot of studies, in a search constantly new poems written by poets, shows they use many concepts of social life.Cinani lived 16th century, when the most brilliant works, poetry, poets, the most successful in terms of technique and aesthetics were grown in Divan literature. Period, he work as a müderrislik and ders-i âmlık in Bursa where is important cultural place, and his divan topics included rich subject about social life. In addition, the relationship with people around Cinânî and his active social life gives important hint about social life in major cities like Bursa and İstanbul in 16th century.In our thesis, in Cinani?s Divan?s social life and its elements were dissected and examined. Divan literature Aesthetic works given and giving attention is drawn to the social aspects of how important features it carries.Our work contributed to the scientifically helped to works about 16th centuries the literature, sociology, psychology, art history, architecture and so on .