Cumhuriyet Dönemi öncesi milli hudutlarımız içerisindeki türbelerin listesi ve biçimsel özellikleri
List of tombs within the national borders of the Pre-Republican Period and formal properties
  1. Tez No: 333355
  2. Yazar: IŞIL TÜRKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Toplumlar yerleştikleri yeni topraklarda, mevcudiyetlerini ve aidiyetlerini ispatlamak aynı zamanda da hakimiyetlerini güçlendirmek amacı ile anıt niteliği taşıyan mimari eserler vücuda getirmeyi uygun bulmuşlardır. Kurulan tüm Türk devletleri de aynı yolu izleyerek hükmettikleri coğrafyalarda ölümsüz eserler inşa etmiş, sosyolojik yapılarını, mimari yeteneklerini ve sanatsal zenginliklerini bu eserlerle günümüze taşımayı başarmışlardır.Bugün yaşadığımız topraklar geçmişimizin değerli mimari hazineleriyle doludur. Sanat tarihi ve mimari alanda araştırma yapan akademisyenler farklı başlıklar, dönemler ya da biçimler hakkında kapsamlı araştırmalar yapmışlardır.Mimari eserlerin içinde hemen tüm araştırmacıların dikkatini çeken türbeler konusu da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ancak bugüne değin yapılan araştırmalar ya belli bir dönemi ya da belli bir coğrafyayı kapsayıcı nitelikte olmuştur. Bu çalışmada ise, Cumhuriyet öncesi milli hudutlar içerisindeki tüm türbeler incelenerek bir liste yapılmış ve bu sayede kısıtlı kalan envanter bilgisine katkıda bulunmak hedeflenmiştir.Toplam üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Anadolu Selçuklu Dönemi Türbelerinin listesi, ikinci bölümde Beylikler Dönemi Türbelerinin, üçüncü ve son bölümde ise Osmanlı Dönemi Türbelerinin listesi tarih sırasıyla verilmiştir. Aynı zamanda tüm türbeler biçim, örtü, alt kat ve kullanılan malzeme açısından da incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Communities had needed to built architectural w0orks which had memorial qualities, due to strengthen their dominations and prove their presence. All of the Turkish states had built everlasting traces in their domination regions, so that we can see their architectural abilities, social structures and artistic prosperity at the present day.We have a lot of precious architectural buildings in our country. Academics which has researches about history of art and architecture had categorized their projects according to periods, topics or forms.Tombs are so important as a title in all history of art and architectural researches. However, the researches about tombs had been done until present were restricted by terms or regions. This Project aims to extend inventory by listing all of the tombs in our country.This thesis has three parts. In the first part, the list of the tombs of Anatolian Seljuk Rums period; in the second part the list of the tombs of Beylikates period; in the third part the list of the tombs Ottoman period are given. Thesis also contains information about domes, crypts, forms and construction materials.