Ali Haydar Efendi'nin Dürerü'l-Hükkâm adlı eserinin kaynaklarının tespit ve tahkiki: 762-787. maddeler
The research study and defining of the sources in Dürerü'l Hükkam written by Ali Haydar Efendi: 762-787 clauses
- Tez No: 333354
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez Ali Haydar Efendi'nin Dürerü'l-Hükkâm adlı eseri esas alınarak yapılan bir çalışmadır. Bu eser, İslam hukukunun medeni hukuk alanında ilk kanunlaştırma örneği olan Mecelle'nin en önemli şerhlerinden birisidir. Mecelle'nin değinmediği Hukuksal alanları tamamlamayı da hedeflemiştir. Osmanlı medenî hukuku sayılan Mecelle'nin ve genel hukuk çalışmalarının anlaşılması açısından büyük bir öneme sahiptir.Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ali Haydar Efendinin hayatı, hukuk alanındaki çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise, Dürerü'l Hükkâm'ın Kitâbü'l-Emânât bölümünün 762-787. maddeleri latinize edilmiştir. Bu bölümde ayrıca yazarın bu şerhi yazarken yararlandığı ve ismine atıfta bulunduğu eserlerin tesbit ve tahkîki de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known fact that this is a study was based on Ali Haydar Efendi?s book of Dürerü?l hükkam. This book is one of the important commentaries on Mecelle, which can be called as the first example of the canonization process of Islamic jurisprudence in the area of civil law. Also aims to complete the legal areas on which Mecelle doesn't mention. It is it a hand back of Mecelle and has a great importance for understanding Mecelle that is considered Ottoman civil law and the general legal study.Our work consists of introduction and two main parts. The first section provides information about works on law and life of Ali Haydar Efendi.The second section consists of the sources verification of 762-787 items that is relevant with