Avrupa Birliği Hukukunda yerleşme serbestisi
The freedom to establishment under the European Union Law
- Tez No: 333361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Avrupa Birliği Hukuku'nda Yerleşme Serbestisi adlı bu çalışmada Avrupa Birliği Hukuku müktesebatında serbest dolaşım ilkeleri içerisinde yer alan yerleşme serbestisi kavramı incelenmiş ve Birlik üyesi bir devlet vatandaşı veya tüzel kişisinin bir diğer üye devlet içerisinde iş kurma amacıyla yerleşme hakkının kapsamı, Birlik mevzuatı ve Adalet Divanı'nın kararları doğrultusunda tarihsel bir süreç içerisinde irdelenerek bu alandaki muhtemel sorunlar doğrultusunda getirilebilecek çözüm önerileri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu kapsamda çalışma üç ana bölüme ayrılmış, Birinci Bölümde ?Yerleşme Serbestisinin Genel Esasları? belirlenmiş, İkinci Bölümde ?Yerleşme Serbestisinin Pozitif Çerçevesi? çizilmiş ve Üçüncü Bölümde ise konunun güncelliği ve Avrupa Birliği üyesi olma yolunda ülkemizin durumu dolayısıyla ?Yerleşme Serbestisinin Türkiye Boyutu? ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled ?The Freedom To Establishment Under The European Union Law?, the term of freedom to establishment which is one of the principles of freedom of movement under the acquis of the European Union is being analyzed and further in the thesis the scope of right to settle of a natural or legal person of a member State with an intention to establish a business has also been dealt with pursuant to the Union?s acquis and the relevant judgments of the Court of Justice with an historical approach in order to determine solution proposals in respect of the questions that might raise in this field.In this context, the study divides into three main chapters. In the first chapter, ?The General Principles of Freedom to Establishment? has been determined. In the second chapter ?The Positive Frame of Freedom to Establishment? has been drawn. In the third chapter having considered the subject?s actuality and our country?s situation on the full membership process ?Turkey Dimension of Freedom to Establishment? is being dealt with.