Küreselleşme sürecinde bütçe sistem ve uygulamalarındaki değişimler
Changes in the budget system and practices in the process of globalisation
  1. Tez No: 333360
  2. Yazar: SİZEM KARAÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bütçe, belli bir dönemde devletin gelir ve giderlerini gösteren bir belgedir. Yasama organının yürütme organa verdiği yetkiyi gösteren bir kanundur. Kamunun kullandığı maliye politikası araçlarının önemli bir kısmı bütçede şekillenir. Bu bakımdan bütçelerin, siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyolojik boyutları vardır.Bütçe hakkının gelişme süreci incelenirken yapılan ilk mücadelelerin keyfi vergi alınmasını önleyici düzenlemeler olduğu görülür. Toplum ile iktidar arasında kaynakların kullanımı konusunda yapılmış olan bir anlaşma sayılabilecek bütçe, kamu yönetiminde belirlenen amaçlara ulaşmak için kullanılan en etkili araçtır. Kamu yönetiminin başarısı bütçenin etkin kullanımı ile mümkün olmaktadır.Küreselleşme kavramı bütçeler dahil tüm kamu yönetiminde reforma gidilmesinin nedenlerinden biri olmuştur. Uluslararası karşılaştırmalara imkan verecek bütçe değişimleri kendini göstermiştir. Yeni düzende kamu yönetimi, devletin tek aktör kabul edildiği bir çerçeveden çıkmış, katılımcılık ve işbirliği, vatandaş odaklı yönetim, sivil toplum kuruluşlarının etkinliği şeklinde bir bütün oluşturan yeni ve geniş bir çevre edinmiştir.5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile desteklenen uygulamalardan olan hesap verilebilirlik ve kamuda yönetim sorumluluğu, mali saydamlık, stratejik planlama, performans esaslı bütçeleme, orta vadeli harcama programı, tahakkuk esaslı muhasebe gibi yeni düzenlemeler kamuda reform sürecine dahil edilmiştir. Kamusal kaynakların israfa yol açmadan etkin ve verimli kullanımı, kamuda sürekli değişen bilgi ve teknoloji sistemine ayak uyduracak insan kaynakları yönetimi giderek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
A budget is a document showing government income and expenditure in a certain period. It is a law showing the authorization given to the executive branch of government by the legislative branch. A significant number of the fiscal policies implemented by governments are formed through the budget. Thus, budgets have political, legal, economic and sociological aspects.During the research into the development of budget rights, it was found that the first campaign was against arbitrary taxation. A budget, which can be taken as a concord between society and the government, is the most efficient tool in attaining the goals of public administration. The success of public administration is only possible with the effective use of budgets.Globalization has become one reason moving towards a reform of public administration, including budgets. Changes in budgets have enabled international comparison. In this new system, public administration has slipped from a pattern in which government represented the sole player to a new broader environment formed by participation and cooperation, citizen-focused administration, and civil society organizations.Of the applications supported by Public Fiscal Administration and Control Law No. 5018, accountability, responsibility of the administration, fiscal transparency, strategic planning, performance budgeting, a medium term expenditure program, and accrual accounting have been included in the reform process. Efficient and effective use of public resources without wastage, and administration by individuals who can adapt to ever-changing information technologies have gained even more importance.