Sosyolojik açıdan turizm gelişimi ile otantiklik olgusu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Mardin örneği
The evaluation of the relationship between authenticity phenomenon and development of tourism in terms of sociological aspect: Example of Mardin
  1. Tez No: 333405
  2. Yazar: SONAY KAYGALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Turizm günümüzde ulaştığı evrensel boyutlar ve kapsadığı psiko-sosyolojik, sosyokültürel ve ekonomik faktörler nedeni ile devamlı ve önemli bir sektör olma özelliği taşımaktadır. Turizm sektöründeki bu gelişmelerin etkisi kültürlerin ve çekim merkezlerinin otantikliği üzerine söylemleri de beraberinde getirmektedir.Bu araştırmada, Mardin il merkezi ve Midyat ilçe merkezi sınırları içerisinde bulunan otantik söylemi üreten turizm işletmeleri çalışanları, bu söylem ve turizm sektörü üzerine çalışmaları bulunan idari ve yerel yönetim, bazı oda birlikleri ve sivil toplum kuruluşları, Mardin kenti ve kültürü üzerine çalışmış olan toplum bilimcilerin görüşleri ışığında Mardin ilinde turizm gelişiminin otantisite üzerindeki etkisi ele alınmıştır.Bulgular Mardin ili için turizm sektörünün gelişme kaydedeceğini ve bu gelişmeyi ?ötekine, otantik olana, farklı olana arayışta? ön plana çıkaracağını göstermektedir. Ancak bu hareketliliğin gelişim süreciyle birlikte endüstriyel amaçlarla üretimi ve kitlevi bir hareket kazanmaya doğru ilerlemesi turistin Mardin'de ilk aradığı şey dışında sektörün ürettiği otantiklik ile karşılaşmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism has the characteristics of being a continuous and important sector due to universal dimensions that it has reached and the psycho-sociological, socio-cultural and economical factors that it includes. The effect of these developments in tourism sector also brings with the discourses on cultures and centers of attraction.In this research, the effect of tourism development on authenticity in the province of Mardin has been dealt in the light of views of the personnel of tourism managements producing discourse of authenticity in Mardin and Midyat district centers, the administrative and local management who have businesses on this discourse and tourism sector and the population scientists who have studied on Mardin and its culture and also some association unties and civil society institutions.The findings show that the tourism sector will record development for the province of Mardin and will give this development prominence with ?the pursuit of the one beyond, being authentic and the one which is different?. However, the production of this dynamism with industrial purposes together with development process and the progress of gaining a massive action cause the tourist to encounter with the authenticity which is produced by the sector except from what s/he seeks in Mardin.