Otel işletmelerinde entelektüel sermaye ve örgüt performansı ilişkisi: Akdeniz bölgesindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Relationship between intellectual capital and organizational performance in hotel enterprises: A research on four and five star hotels in Mediterranean region
- Tez No: 333406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Turizm, sağladığı ekonomik getiriler ve istihdama katkısı ile ülkemiz açısından son derece önemli bir sektördür. Entelektüel sermaye de hem bilimsel yazında hem de iş dünyasında son yıllarda önemi gittikçe artan bir kavram olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden, insan odaklı hizmet anlayışının aralıksız sürdüğü otel işletmeleri açısından entelektüel sermayenin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, otel işletmelerinde entelektüel sermaye ve örgüt performansı ilişkisini Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin yöneticilerinden toplanan veriler ile incelemektir. Çalışmada öncelikle yazın taraması yapılmıştır. Yerli ve yabancı yazında yer alan bilgiler ışığında çalışmanın ilk iki bölümü oluşturulduktan sonra yapılandırılmış anket tekniği ile elde edilen verilere SPSS 18.0 programı yardımıyla tanımlayıcı istatistikler uygulanmıştır. Daha sonra veriler LISREL 8.8 programı kullanılarak çok değişkenli istatistik yöntemlerinden Yapısal Eşitlik Modeli ile analiz edilmiştir. Entelektüel sermaye ve örgüt performansı ilişkisi, entelektüel sermayenin sahip olduğu unsurlar yardımıyla derinlemesine incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde değişkenler arasında doğrudan ve aracılık ilişkilerini içeren modeller önerilmiş ve hipotezler ile modeller test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism plays a vital role in Turkish economy for its contributions to employment and economic benefits. The term intellectual capital as well is gaining importance in recent years both in scientific literature and business world. That is why intellectual capital is becoming more and more important day by day for hospitality enterprises which offer human focused non-stop service. The main purpose of this study is to evaluate the relationship between intellectual capital and organizational performance in 4 and 5 star hotels operating in Mediterranean region from their top managers? perspective. First of all a literature review was conducted. With the help of information gathered from domestic and international literature, the first two parts of the study was constructed after which a descriptive statistical analysis was undertaken with the help of SPSS 18.0 software on the data obtained through a structured questionnaire. Later the data was analyzed with Structured Equation Modeling which is a multivariate statistical analysis technique with LISREL 8.8 computer software. In depth relationships between intellectual capital and organizational performance were investigated with the help of constructs that build up intellectual capital. In the last part of the study, models that contain direct and mediating relationships between variables were proposed and hypothesis and models were tested.