Performansa dayalı ek ödeme sistemi
Performance based additional payment system
- Tez No: 333404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
21.yy da şirketler sınırlarını kaybederken artık büyüklüğün getirdiği hantallık ve verimsizlikten kurtulmak için performans yönetimi denilen popüler bir yönetim tarzını uygulamaya başlamışlardır. Buradaki temel nokta, çalışanı motive ederek daha çok iş yapabilmesini sağlamaktır. Bu da şirkette daha az kaynakla daha fazla iş çıkartarak karlılık ve iş gücünü arttırması olanağı sağlamasının yanında, atıl kapasitelerden mümkün olduğunca kurtulma yoluna gitme, kazanılan kardan çalışanlara ekstra pay vererek çalışma şevkini arttırma ya da bekleneni veremeyen çalışanı işten çıkartarak yerine daha iyisini alma gibi bir nevi el feneri işlevi görerek yöneticilerin önünü aydınlatmaktadır.Sağlık sisteminin en önemli varlığı olan hastaneler, teknolojide meydana gelen hızlı gelişmeler ve yeniliklere uyum sağlayabilme ihtiyacı dikkate alındığında, günümüzün en dinamik ve karmaşık kurumları arasında yer almaktadır. Yönetim ve işletmecilik alanında her geçen gün yeni gelişmeler kaydedilmesi, hastane yönetimi için de yeni fırsatlar, yeni yöntemler geliştirilmesine neden olmuşturGünümüzün değişen rekabet ortamında düşük maliyetli, kaliteli ve etkili bir sağlık hizmeti sunmak, hastanelerin temel amacını oluşturmaktadır. Hastane işletmelerinin etkili ve verimli hizmet verebilmesi, hedef ve amaçlarına ulaşabilmesi; düzenli olarak performans ölçüm ve denetimlerinin yapılmasına ve değerlendirilmesine bağlıdır.Performans ölçümü planlı ve döngüsel bir çalışmayı gerektiren bir süreçtir. Bu amaçla oluşturulacak ölçüm sisteminin kuruluşların kendi ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmesi kaçınılmazdır. Stratejik planlama sürecinin bir uzantısı olarak da değerlendirilebilecek performans ölçümü, sonuçları itibarıyla kuruluşların eksikliklerini ve potansiyel kapasitelerini açığa çıkararak sürekli iyileştirmeye zemin hazırlar.Sağlık kuruluşları açısından performans, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği stratejik amaçları gerçekleştirmek üzere giriştikleri faaliyetlerin ve personelin iş ve işlemlerinin sonucunun nicel ya da nitel olarak belirlenmesi, böylece sağlık kuruluşlarının genel olarak başarısının tespit edilmesi olarak tanımlanabilir.Performansa Dayalı Ek Ödeme Sistemi Ülkemizde Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığı Sistemin performans kriterlerini ortaya koymuş ve oluşturduğu puanlama yöntemiyle performans değerlendirmesi yapmaktadır. Uygulanmakta olan sistemin başarılı yönleri olduğu kadar eleştirilen yönleri de bulunmaktadır. Önemli olan uygulanabilir bir sistem kurulması ve sürekli gelişen şartlara göre güncellenip, iyileştirilebilmesidir.
Özet (Çeviri)
As the companies started to lose their boundaries in the 21st century, companies have adopted a popular management way which is called performance management in order to get rid of clumsiness and inefficiency caused by the greatness. The main point here; is to motivate the employee in order to improve amount of work. This system serves to the companies by not only making opportunities for the company to do more profitable business and improved workforce but also to get rid of the idle capacities by sharing the profit with the employees in order to improve their enthusiasm for work and on the other hand laying off the employees who cannot meet their expectations and replacing them with new employees and serves as a torch; illuminating their path.Hospitals; which are already the most valuable part in the healthcare system; when considering the rapid technological developments, and the need to adopt the innovations; become one of the most sophisticated and dynamic establishments in today?s society. Continuous innovations in the fields of governance and management made new opportunities and new methods to be developed for the hospital managements.At today?s variable rivalry, the most basic goal of a hospital is to provide low-cost, high quality and efficient health service. An effective and efficient hospital service and fulfilling the expectations can be reached by regular performance measurements and inspections and by carrying out relevant evaluations.Performance Measurement is a process which needs planned cyclical work. For this purpose; it is inevitable for a measuring system to be designed according to the needs of the establishments. Performance measurement which can be considered as an extension of the strategical planning process, results in establishments to realize their own deficiencies and their potential capacities thus leading to a continuous improvement.Performance in terms of Health establishments can be defined as; to achieve the strategic objectives set by the Ministry of Health staff and business activities and transactions undertaken by the result of the determination of quantitative or qualitative, so as to determinate success of health care organizations in general can be defined.Performance Based Additional Payment System is applied at the hospitals which are in related to the Ministry of Health in our country. Ministry of Health has set the basis criteria and a related methodical scoring system to carry out performance evaluation. The current system has its own pros as well as its cons which are being criticized. The importance here is to have an applicable system, maintain and update this system according to the changes in the conditions.