Ağırlık sporu ile ilgilenen sporcuların beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of eating habis of the athlets who are interested in the sport of weight lifting
- Tez No: 333581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmanın amacı ağırlık sporu ile ilgilenen sporcuların beslenme bilgi düzeyleri ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesidir. Araştırma grubunu İstanbul ilinin çeşitli fitness merkezlerinde ve kondisyon salonlarında ağırlık sporu yapan 56?sı bayan, 68?i erkek ( yaş=23,612 + 2,821), toplam 134 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için;. 2001 yılında İbrahim bozkurt tarafından geliştirilmiş olan beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgi düzeyi anketi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin hesaplanması ve yorumlanmasında spss 20 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin frekans sistemi ile analiz edilmiş yüzdelik değerler olarak elde edilen veriler üzerinden araştırma tamamlanmıştır. Çalışmanın sonucunda; Ağırlık sporuyla ilgilenen sporcuların beslenme konusunda genel kalıp yargılara sahip olduğu doru ve güncel bilgilerin yanı sıra batıl ve doğru olmayan beslenme alışkanlıklarına da sahip oldukları görülmektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışmayla sporcuların gıdaları ve içerdikleri besin maddelerini tanıma konusundaki yaklaşımları belirlenmiş olup, ülkemizde bulunan sporcuların özellikle beslenme konusunda bilgi düzeyinin artırılması bilinçli bir spor ve bilinçli birer sporcu anlayışı ile bu konuda gerekli bilgilerin edinilmesi gerektiği son olarak ise bu konu ülkemiz spor ve beslenme konusunun en büyük problemlerinden birisi olduğu düşünülmektedir.. Bu konuda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının gerekli desteğin sağlanacağı ve bu konuda girişimlerin artırılacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study that athletes who are interested in the sport of weight to investigate the levels of nutrition knowledge and eating habits. The search group occur 56 women and 68 man (( age=23,612 + 2,821), total 134 students who sport veriority of fitness centers and fitness halls engage in weight sports in İstanbul. To accomplish purpose of the study has been used dietary habits and the level of nutritional knowledge questionnaire that designed by 2001. The calculation and interpretation of the data was used from SPSS 20 software package. The collected data has been analyzed with frequency system, the study has been completed in percentages on the data obtained form. A result of this paper; it is understood that the weight-lifters has some prejudice regarding their nutrition and that they have some supersticious and incorrect habits as well as some (actual) up to date correct information. With this work the approach of athletes towards the food and recognizing the food ingredients has been determined and it is considered that the knowledge and consciousness of the athletes needs to be increased and with the understanding of a knowledgeable athlete and conscious sports, necessary information has to be acquired in our country and finally it is considered that this is one the biggest problems regarding the sports and nutrition issue in our country. Our hope is that the necessary support from the relevant public bodies and enterprises shall be obtained and that efforts shall be increased.