Futbol hakemlerinin öfke ve kızgınlık düzeyleri ile empatik eğilim düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of levels of football referees empathic tendency and levels of anger and resentment
- Tez No: 333583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde İstanbul Bölgesi olarak görev alan futbol hakemlerinin Öfke ve Kızgınlık düzeyleri ile Empatik Eğilim Düzeylerinin karşılaştırılması, özelliklerini saptamak ve çeşitli değişkenlere göre aralarındaki farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2011-2012 futbol sezonunda İstanbul Bölgesine kayıtlı 2 Bayan ve 80 Erkek olmak üzere 82 futbol klasman hakemi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; İstanbul bölgesi klasman futbol hakemlerinin özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan ?Hakem Kişisel Bilgi Formu? , A.Kadir Özer tarafından Türkçeye uyarlanan durumluk sürekli öfke ölçeği ve Üstün Dökmen?nin geliştirmiş olduğu Empati Eğilim Ölçeği (EEÖ) (1988) kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında, Yüzdelik, Oneway Anova, `t?ve Tukey HDS Testi kullanılarak değerlendirildi. Ölçeğe ilişkin geçerlik güvenilirlik analizinin değerlendirilmesinde Cronbach?s alpha katsayısı kullanıldı. Sonuçlar %95?lik güven aralığında, anlamlılık p0,05) Sonuç olarak bu araştırmadaki denek grubumuzun farklı değişkenler açısından incelendiğinde öfke ve empati düzeylerinde istatistiksel anlamda anlamlı bir düzeyde farklılaşmadığı ve bu konunun da farklı örneklemler ve farklı kültürler üzerinde incelemeler yapılıp, bu konuda daha geniş çaplı araştırmalar yapılarak Türk spor psikolojisi literatürüne katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is done for comparing levels of anger and resentment with levels of empathic tendency of Turkish Professional Football League referees in İstanbul. This study sample contains 82 soccer referees consisting of 2 ladies and 80 men referees registered in İstanbul area. As a means of data collection; ?Referee Personal Information Form? that is created by the researcher by researching literature to determine the characteristics of football referees registered at İstabul area. Trait Anger Scale ( that is translated into Turkish by A.Kadir Özer) and EEÖ (Superior Empathy Tendancy Scale , that was developped by Üstün Dökmen,1988) were used.The datas are evaluated in computer by using percentage, Oneway Anova, `t and Tukey HDS Test.