Sosyal, siyasal ve ekonomik yönüyle Datça (1923-1960)
Socio,economic,political and cultural history of Datça (1923-1960)
  1. Tez No: 333735
  2. Yazar: RUŞEN TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada bulunduğu coğrafi konumundan dolayı ilkçağlardan itibaren günümüze kadar önemli bir yerleşim birimi olan Datça?nın, Osmanlı Devleti?nin son dönemlerini de içine alan sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel tarihi ortaya konmuştur. Çalışma, Giriş Bölümü de dâhil olmak üzere altı bölümden oluşmuştur. Giriş Bölümü?nde; Datça?nın, ilkçağlardan Milli Mücadele Dönemi?ne kadar olan tarihi kısaca ele alınmıştır. Birinci Bölüm?de; Osmanlı Devleti?nin son dönemlerinde ve Cumhuriyet Dönemi?nde Datça?nın idari yapısı ve nüfusu incelenmiştir. İkinci Bölüm?de Osmanlı Devleti?nin son dönemlerinde ve Cumhuriyet Dönemi?nde Datça?nın sosyal yönü incelenmiştir. Üçüncü Bölüm?de ise siyasi gelişmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dördüncü Bölüm?de; Datça eğitim ve kültür hayatı XIX. yüzyılın sonlarından 1960 yılına kadar ele alınmıştır. Son bölüm olan Beşinci Bölüm?de; 1923- 1960 döneminde tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. ÜRKÇE ANAHTAR KELİMELER: 1.Datça 2.Datça'nın Sosyal Yapısı 3.Datça'nın Siyasal Yapısı 4.Datça'nın Ekonomik Yapısı
Özet (Çeviri)
In our study,we present socio-economic, political and cultural history of Datça, which is an important settlement since Ancient times thanks to itsgeographical position, including the late times of Ottoman Empire. In this study covering the years between 1923 and 1960 we refer to the local newspapers of Muğla, archives of Premiership of Republican times and Ottoman Empire, Records of Red Crescent(known as Kızılay), National Libraries of Ankara and İzmir and library of University of Muğla. The study consists of five chapters with the introduction part. In introduction, the history of Datça from Ancient times to Independence wartime has been shortly mentioned. In the first chapter, administrative structure and population of Datça in the late times of Ottoman Empire and Republican times has been analysed. In chapter two social and political history of Datça has been studied. Then in the third chapter, educational and cultural life of Datça from the end of the 19th century to the 1960s has been researched. Eventullay in the last chapter agriculture, stockbreeding, trading and industry has been analysed elaborately. İNGİLİZCE ANAHTAR KELİMELER: 1.Historyof Datça 2.Populationof Datça 3.Educationaland Cultural Life of Datça 4.Political History of Datça