Türkiye ses piyasasında sabit-mobil ikamesi ve piyasa tanımı
Fixed to mobile substitution in Turkish voice market
  1. Tez No: 333834
  2. Yazar: DOĞAN SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Geleneksel telekomünikasyon hizmetleri artık yerini daha karmaşık yapıda olan modern telekomünikasyon hizmetlerine bırakmaktadır. Teknolojik ilerlemenin, firmaların ürün farklılaştırma eğilimlerinin, fiyat rekabetlerinin, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin piyasa içerisinde var olma bakımından son derece önemli olduğu telekomünikasyon piyasalarında önemli yapısal değişiklikler görülmektedir. Mobil telekomünikasyon endüstrisinde son on yılda hızlı teknolojik ilerleme ve belirgin bir kalite artışı ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda düşen fiyatlar endüstride önemli yapısal değişimlerin temelini oluşturmaktadır. Böylece mobil telekomünikasyon, abone sayısı, gelir ve trafik gibi temel göstergeler bakımından sabit telekomünikasyon hizmetlerini aşan bir yapı göstermektedir. Buna bağlı olarak iki farklı altyapıya sahip hizmetlerin tamamlayıcılık ya da ikame edilebilirlik özelliklerinden hangisine sahip olduğunun belirlenmesi piyasa tanımı bakımından son derece önemlidir. Bu tezde telekomünikasyon ses piyasalarının genel özellikleri belirlenerek, telekomünikasyon endüstrisinin düzenlenme ihtiyacı üzerinde durulmaktadır. Piyasanın analiz sürecinde iktisadi bakımdan göz ardı edilen değişkenlerin piyasa tanımı üzerindeki etkisi ifade edilmektedir. Türkiye?de sabit telekomünikasyon piyasasında görülen doğal tekel faaliyetinin, mobil telekomünikasyonun rekabetçi yapısı tarafından sınırlandırıldığı üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın amacı Türkiye mobil ve sabit ses piyasalarında yıllar itibari ile ortaya çıkan yapısal değişimi belirleyerek, tamamlayıcı olarak tanımlanan ancak ikame olabilecek iki hizmetin piyasa tanımı ve yapısı üzerinde yaratacağı etkiyi göstermektir. Anahtar Kelimeler : Telekomünikasyon, mobil telekomünikasyon, sabit telekomünikasyon, sabit-mobil ikamesi, piyasa, piyasa tanımı, rekabet, piyasa yoğunlaşması, regülasyon, değiştirme maliyetleri, şebeke dışsallıkları.
Özet (Çeviri)
The conventional telecommunication services are given place to modern telecommunications services those have a more sophisticated structure. The substantial structural changes have occured in the telecommunication markets in terms of the development of technologies, tends of product differentiation, price competitions, reasearch and development policies. The rapid techological progress and the significant increase on quality of services have emerged in the last decade. As a result of this process, decreasing prices have underlied the industry. Thereby, the mobile telecommunication services have been indicated an exceeding structure the fixed telecommunication services in terms of the number of subscribers, revenues and volume of traffics. The services that have different infrastructure features whether they are complementarity or substitutability are deeply important in terms of market definition. The mobile telecommunication had emerged as a complement of fixed telecommunications in the early stage of the industry. By years, in conjunction with technological development process, mobile telecommunication services have become a close substitute of fixed telecommunication services. Firstly, the regulation requirements are dwell on by determining the general characteristics of the industry.The affects of ruling out of variables are stated over the analysis process and results. Futhermore, the existence of natural monopoly market power in the fixed telecommunication market is restricted by mobil mobile telecommunication market. The aim of this study is, by determining the market structure in both fixed and mobile voice markets by years, indicated that defined as compliment but would be substitute two different services effect on market definition and structure. Keywords : Telecommunications, mobile telecommunications, fixed telecommunications, fixed to mobile substitution, market, market definition, competition, market concentration, regulation, switching cost, network externalities.