1960 sonrası kurumsal eleştiri, alternatif kurumsal pratikler ve günümüz koşullarında yeni bir kurum eleştirisinin olanakları
Institutional critique after 1960s, alternative institutional practices and possibility of new institutional critique in contemporary condition.
  1. Tez No: 333845
  2. Yazar: ÖNDER ÖZENGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖNEL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışması, 1960 sonrası Avrupa ve Amerika?da ortaya çıkan sanat kurumlarına karşı eleştirel çalışmaları tanımlamak için kullanılan kurumsal eleştiri pratiklerine, bu eleştirilerin günümüz sanat kurumları üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Son yıllarda ortaya çıkan kurumlara karşı geliştirilen sanatsal eleştirilerin ve eylemlerin bu gelenekle olası ilişkileri de bu çalışma bağlamında tartışılmaya çalışılmıştır. Çalışma öncelikle kurum olgusuna ve gelişimine bir bakış geliştirmeye çalışmıştır. Bu anlamda, Cornelius Castoriadis, John R. Searle?ün kurum olgusu üzerine yaptıkları çalışmaları temel alarak, günümüzün siyasal, ekonomik ve toplumsal kurumlarının kökenleri ve işleyişlerine odaklanmıştır. Bu tartışmalar ışığında kurumsal eleştiri geleneği içinde önemli yer tutan Michael Asher, Robert Smithson, Daniel Buren, Hans Haacke, Marcel Broodthaers, Andrea Fraser, Renee Green, Christian Philipp Müller ve Fred Wilson gibi sanatçıların üretimleri ve günümüzün sanat kurumları üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Buna ek olarak günümüz koşullarında ortaya çıkan sanat kurumlarına yönelen eleştirilerin yeni bir kurumsal eleştiri üretimi bağlamında barınırdığı olanaklar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focus on institutional critique, which use to define practice of critical art works and interventions, reflect on art institutions that emerged in America and Europe in the late 60s, and also impacts on contemporary art institutions. In addition, this study also tries to discuss the affects and relationships with recent critical art practice. The thesis, in the beginning tries to develop an aspect about notion of institution. In this context, on the basis of works of Cornelius Castoriadis and John R. Searle on notion of institution, focus on origins, process and operations of contemporary social, economic and political institutions. In the light of these discussions, this work investigates institutional practice and its imprint on current art institutions through the works of artists such as Michael Asher, Robert Smithson, Daniel Buren, Hans Haacke, Marcel Broodthaers, Andrea Fraser, Renee Green, Christian Philipp Müller and Fred Wilson who has important place in institutional critique practice. In addition, this study argues emerging critical art practices that target art institutions in current conditions whether contain an possibility in the context of new institutional critique.