Kutbuddin İznikî'nin 'Mukaddime'si ve Ömer Nasuhi Bilmen'in 'Büyük İslam İlmihali'nin mukayesesi
The comparision between Kutbuddin İznikî's Muqaddamah and Ömer Nasuhi Bilmen's Great İslamic catechism
- Tez No: 333898
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, ilk dönem Osmanlı fakihlerinden Kutbuddin İznikî ile Cumhuriyet dönemi alimlerinden Ömer Nasuhi Bilmen'in yazdıkları ilmihal kitaplarını çeşitli yönlerden karşılaştırarak ilmihal geleneği açısından iki dönem arasındaki farkı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.Araştırma, bir Giriş ve iki Bölüm'den meydana gelmektedir.Girişte, konunun seçimi, sınırlandırılması, metod, literatür ve ilmihal geleneğine yer verilmiştir.Birinci bölümde, tezimize konu olan Mukaddime ve Büyük İslam İlmihali'nin müellifleri ve diğer eserleri hakkında bilgi verilmiş ve tez konusu olan ilmihaller çeşitli yönlerden karşılaştırılmıştır.İkinci bölümde ise Mukaddime ve Büyük İslam İlmihali'nin konuları tasnif edilerek mukayese yapılmıştır.Anahtar Sözcükler Kutbuddin İznikî, Ömer Nasuhi Bilmen, İlmihal, Mukayese
Özet (Çeviri)
This thesis aims to search out the difference between two periods in terms of catechism tradition by comparing early period of Ottoman scribes with Republic period scribes catechism according to various aspects.This thesis consist an introduction and two main chapters.In the introduction there is selection of topic, delimitation, method, literatüre and catechism tradition.In the first chapter informs authers and achievements of Muqaddamah and Great İslamic Catechism which are the thesis and Muqaddamah and Great İslamic Catechism are compared according to various aspects.In the second chapter Muqaddamah and Great İslamic Catechism are compared according to categorization of topics.Keywords Kutbuddin İznikî, Ömer Nasuhi Bilmen, Catechism, Comparative