Gazzîzâde Abdüllatîf Efendi'nin Fütuhâtu Kenzi'l-Kur'ân adlı Fâtiha sûresi tefsîrinin tahlili ve değerlendirilmesi
Analysis and evalution of Gazzîzadah Abdullateef Effendy's exegesis of the Fâtiha Surah named Futuhatu Kanze'l-Qur'an
- Tez No: 333902
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Gazzîzâde Abdüllatîf Efendi?ye ait Fütuhatu Kenzi?l-Kur?ân Adlı Fâtiha Sûresi Tefsîri?nin tahlil edildiği tezin ilk bölümünde, Gazzîzâde Abdüllatîf Efendi?nin hayatı, eserleri, ilmi şahsiyeti, tefsîr ilmine bakışı ve islam düşünce geleneğindeki yeri ele alınmıştır.Tezin ikinci bölümünde, Fütuhatu Kenzi?l-Kur?ân adlı Fâtiha sûresi tefsiri ana hatları ile tanıtılmıs, genel özellikleri ve muhtevası ile ilgili bilgi verilmiş, kaynakları tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise eser rivâyet, dirâyet ve Kur?ân ilimleri açısından değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında da eserle ilgili varılan kanaate, çeşitli tespitlere ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first part of the thesis, which analyses Gazzîzâdeh Abdullateef Effendy?s exegesis of the Fâtiha Surah named Futuhatu Kanze?l-Qur?an, deals with Gazzîzâdeh Abdullateef?s life, books, his scientific personality, his overview of the science of Qur?anic interpretation, and his location in Islamic thought. In the second part of the thesis, information on the general features and content of Futuhatu Kanze'l-Qur?an (Surah Al-Fâtiha) has been provided. In the third part of the thesis, more information about the resources has been given about Gazzîzadah Abdullateef Effendy?s Qur?an commentary, from the point of revayah, derayah and the Qur?anic sciences. The part of conclusion has given various findings, recommendations and ideas we have reached at this research.