Sultan Mecid Ganizâde'nin hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A study on the life and the works of Sultan Mecid Ganizâde
- Tez No: 965561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÖZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Modernleşme hareketleri, Rusya Müslümanları arasında XIX. yüzyıl sonu başlamış, XX. yüzyılda ise büyük bir hız kazanmıştır. Bu süreç doğal olarak eğitim alanını esas almaktadır. Toplumu eğitmeyi amaç edinen aydınlar eğitime yönelmiş, edebiyat ise aynı amaç doğrultusunda işlevsel olarak aydın kesime hizmet etmiştir. Bu süreçte Maarifperver realist adlı bir akımın ortaya çıktığı görülmektedir. Çalışmamız, maarifperver realist akımın temsilcilerinden biri olan eğitimci-yazar Sultan Mecid Ganizâde'nin hayatı ve eserlerini inceleyerek Azerbaycan edebiyatı ve pedagoji çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlayan bir monografi denemesidir. Bu çalışma doğrultusunda Türkiye ve Azerbaycan sahalarında literatür taraması yapılmış, elde edilen veriler tasnif edilerek yazarın hayatı ve eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernization movements began among Russian Muslims at the end of the 19th century and gained momentum in the 20th century. This process naturally focused on the field of education. Intellectuals who aimed to educate society turned to education, and literature served the intellectual class in a functional manner in line with the same goal. During this process, a movement called Maarifperver realist emerged. Our study is a monograph that aims to contribute to Azerbaijani literature and pedagogical studies by examining the life and works of Sultan Mecid Ganizâde, an educator and writer who was one of the representatives of the Maarifperver realist movement. In line with this study, a literature review was conducted in Turkey and Azerbaijan, and the data obtained was classified and used to examine the author's life and works.