Zararlı yazılımların etkisinde dijital adli delillerin güvenilirliği
Reliability of dijital evidences under malware interactions
  1. Tez No: 333928
  2. Yazar: EMİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dijital adli analiz çalışmaları, adli bilişim disiplini kapsamında değerlendirilen ve dijital delillerin toplanmasıyla başlayıp, analiz edilmesiyle devam eden ve yetkili makamlara raporlanmasıyla son bulan bir süreç olarak incelenebilir. Günümüzde bilişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile adli soruşturmalarda dijital delillere daha sık karşılaşılmaktadır. Bu durum, beraberinde bir takım soru ve sorunları da tartışmaya açmaktadır. Bunlardan belki de en önemlisinin dijital adli delillerin güvenirliği ile ilgili konular olduğu söylenebilir.Dijital adli delillerin güvenilirliği; zararlı yazılımların etkisi ve delil karartma şüphesiyle tartışılagelen bir konu başlığıdır. Adli soruşturmalarda gündeme gelen truva atı savunmaları ve delil karartma iddiası, delil güvenilirliğinin netlik kazanmasına olan ihtiyacı gözler önüne seren iki farklı kutuptur. Bu bağlamda tez çalışması kapsamında dijital adli delil güvenilirliğinin tesis edilmesine engel teşkil eden sorunlar ele alınmıştır. Sonrasında dijital adli delil güvenilirliğinin sağlanması için kullanılabilecek iki farklı model tartışılmıştır.Bu modellerden ilki olan karmaşıklık tabanlı niceliksel değerlendirmede, delil oluşum sürecindeki bütün olası senaryolar sayısal olarak ifade edilip bilgisayarda rastlanan dijital verilerin bu senaryolara uyumu hesaplanmıştır. Elde edilen sayısal değer, delilin zararlı yazılımlarla veya kullanıcı iradesiyle oluşma ihtimalini vermektedir. İncelenen bir diğer model olan güven seviyesi sınıflandırmasında ise, dijital adli delilin oluşumuyla ilgili her bir önerme için bir değerlendirme havuzu referans alınarak bulgunun güvenilirliğine göre sınıflandırma yapılmaktadır. Zararlı yazılım etkisiyle veya kullanıcı iradesiyle oluşturulduğu iddia edilen her bir dijital delil için, delilin kullanıcı ilişkisinin varlığı ya da yokluğu durumlarını açıklayan önermeler hakkında güvenilirlik kategorilerine göre sınıflandırma yapılmaktadır. Bu modeller sayesinde dijital adli delillerin güvenilirliği bilimsel olarak değerlendirilmiş olmaktadır.Anahtar Kelimeler 1) Adli Analiz 2) Adli Delil 3) Zararlı Yazılım 4) Delil Karartma 5) Güvenilirlik
Özet (Çeviri)
Digital forensic analysis studies are considered within the scope of the discipline of computer forensics and they can be examined as a process which starts with digital evidence collection, proceeds with analyzing the forensic evidence and ends with producing reports to the relevant authorities. Today, with the proliferation of information technologies, digital forensics evidences are frequently encountered in legal investigations. Thus, aforesaid situation causes lots of discussions about the digital evidences which are being investigated in lawsuits. As a matter of fact, the most important discussion topic should be the reliability of those digital forensic evidences.The reliability of digital forensic evidences can be debated with considering the affects of malwares and evidence spoliation. In this context, the scope of the thesis focuses on digital forensic evidences and problems which impede the establishment of reliability for those evidences. Afterwards, two different models were discussed in order to ensure the reliability of digital forensic evidences.The first of the models which were discussed was the complexity based quantitative evaluation of forensics evidences. In that model, all possible scenarios which may result the digital forensic evidence were calculated and those findings were compared the actual digital data found an investigated computer. As a result, a numerical probability was shown whether the digital evidence was incurred from a malware interaction or it was consciously created by the user of the computer. In the other model, namely the confidence level classification, a reference pool is suggested to place every statements and findings to an appropriate confidence level. The absence or presence of every digital evidence and related digital findings may result a different confidence level. Thus, the reliability of digital evidences could be classified. The studies mentioned in the thesis were reviewed and discussed to help clarifying the reliability issues of digital forensics evidences. Keywords1) Forensics2) Evidence3) Malware4) Anti Forensics5) Reliability