Dünden bugüne fidye yazılımların(Ransomware) gelişimi ve geleceği
Ransomware from yesterday to today development and future
  1. Tez No: 577585
  2. Yazar: ÇİĞDEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ACARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Fidye yazılımları (ransomware), son yıllarda hem kurumları hem de bireyleri ciddi ölçüde etkileyen ve mağduriyetlerine yol açan küresel bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Şantaj yazılımları da olarak bilinen bu yazılım türü, kurbanlarının makinelerini şifreleme, kilitleme yoluyla ele geçirerek şifreyi çözecek anahtarı belirli bir ücreti ödemeleri karşılığında verebileceğini söyleyen siber saldırganların kullandığı zararlı yazılımlar olarak tanımlanmaktadır. Fidye yazılımları, özellikle uygun güncelleme ve yedekleme prosedürlerini yerine getirmeyen, uygun bir siber güvenlik altyapısı bulunmayan kurbanları etkilemektedir. 30 yıl önce ortaya çıkmasına karşın, son yıllarda gelişen otomasyon seviyesi, bilişime olan bağımlılığın vazgeçilmez hale gelmesi ile birlikte önem derecesini zirveye taşımış ve zirvedeki yerini korumayı sürdürmüştür. Dünya çapında milyarlarca kullanıcıyı etkileyen ve milyarlarca dolarlık kayıp ve hasara neden olan fidye yazılımları, küresel suç örgütleri için silah ya da uyuşturucu ticareti gibi lokomotif iş alanlarından biri haline gelmiştir. Günümüze kadar fidye yazılımı saldırıları halen kayda değer etkisini devam ettirerek gelmiş, gelecek için de ciddi tehdit oluşturacağının sinyallerini vermiştir. Bu yazılımların, kurumlar ve bireyleri potansiyel hedef kitlesi olarak aldığı ve toplam cihaz sayısının milyarlarca olduğu düşünüldüğünde, bu konunun araştırmaların ve yatırımların merkezinde olması yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde, fidye yazılımlarının gelişimi gözetilerek, fidye yazılımlarındaki ortak ve sıra dışı yöntemler incelenerek geleceğin fidye yazılım dünyası için ön analiz gerçekleştirilmiştir. Bu tez, geleceğin teknoloji dünyasında kurumsal şirketlerin, kamu kuruluşlarının ve bireylerin, bu zararlı etkiler nedeniyle nelere dikkat etmeleri ve neleri dikkate alacak şekilde geleceklerini şekillendireceklerine ışık tutmak amacıyla kaleme alınmıştır. Ayrıca, gelecekte yapılacak akademik çalışmalar açısından da literatür ihtiyaçlarını açığa çıkaracaktır. Bunların yanı sıra, bugüne kadar fidye yazılımlarına, kayıtsız kalan bireylerin ve kurumların bu konunun yıkıcı sonuçlarından dolayı dikkatlerini de çekmeyi hedeflemektedir. Tezde, birinci bölümde fidye yazılımları ile ilgili genel bilgilere, ikinci bölümde etkilerine, üçüncü bölümde fidye yazılımlarının geleceğine, dördüncü bölümde alınabilecek önlemlere ve son bölümde ise genel değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ransomware has emerged as a global threat that has significantly affected both institutions and individuals in recent years. This type of software, also known as blackmail software, is defined as malicious software used by cyber intruders who say that they can give their victims in exchange for a certain fee by deciphering their machines by encrypting, locking, and decoding the key. In particular, ransomware affects victims who do not have an appropriate cyber security infrastructure, especially if they are not performing the appropriate update and backup procedures. Although it emerged 30 years ago, the level of automation developed in recent years, with the dependence on cognition becoming indispensable, carried the importance level to the top and continued to maintain its place in the top. Ransomware, which affects billions of users worldwide and causes billions of dollars of loss and damage, has become one of the locomotive business fields for global criminal organizations such as weapons or drug trafficking. Until now, ransomware attacks have continued to have a considerable impact and have signaled that it will pose a serious threat to the future. Considering that these softwares take the institutions and individuals as their potential target audience and the total number of devices is billions, it is an undeniable reality that this issue is at the center of research and investments. In this thesis, by considering the development of ransomware, common and extraordinary methods in ransomware were examined and preliminary analysis was carried out for the future of the ransomware world. This thesis has been written in order to shed light on what the corporate companies, public institutions and individuals in the future of the future will shape their future by taking into account what these harmful effects are and what they will take into consideration. It will also reveal the needs of literature in terms of future academic studies. In addition to this, the aim is to draw attention to the ransomware and the indifferent individuals and institutions to the attention of the devastating consequences of this issue. In the thesis, general information about ransomware in the first section, the effects of the second part, the future of ransomware in the third part, the measures that can be taken in the fourth section and the final evaluations are given in the last section.