Öksüz eserler
Orphan works
- Tez No: 333932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL OKUTAN NILSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, öksüz eser kavramını açıklamayı, bu kavram üzerinden ortaya çıkan sorunları incelemeyi amaçlamaktadır. Uluslararası hukukta ortak bir tanımın olmayışı, öksüz eserlere ilişkin ilk problemin tanım olmasına sebep olmuştur. Öksüz eserleri tanımlarken, benzer kavramlar ile olan farkları ortaya konulacaktır. Tez, Türk hukukuna yönelik olarak öksüz eser sorununun çözümüne ilişkin önerilerde bulunmaktadır. Bu doğrultuda, ABD, AB, İngiltere, Kanada ve Macaristan'da yayınlanmış akademik kaynaklara, raporlara ve kanun tekliflerine veyapılanmülakatlaradayanılarakanalizleryapılmıştır.Anahtar Kelimeler (Türkçe)1)Öksüz eser2)Kimsesiz eser3)Özenli araştırma4)Fikri Mülkiyet Hakları5)Telif hakları
Özet (Çeviri)
This thesis aims at explaining the concept of orphan works and examining issues that arise out of this concept. Defining the term“orphan works”is the first issue to be considered since there is no common understanding in the international law on this matter. In order to define orphan works; their differences from congruent concepts should be pointed out. This thesis focuses on recommending solutions for orphan works in Turkish law. In order to understand international perspective to orphan Works, analysis regarding to orphan works will be based on published academic resources, reports and proposals of law in U.S., EU, UK, Canada and Hungary.Anahtar Kelimeler (İngilizce)1)Orphan work2)Orphan work3)Diligent search4)Intellectual property rights5)Copyright