Gioachino Rossini'nin 'İtalya'da Bir Türk' operasındaki Fiorilla karakterinin ses ve rol bakımıdan incelenmesi
Review of Gioachino Rossini's 'Il Turco in Italia' investigation of the character of Fiorilla in the opera in terms of voice and role
  1. Tez No: 928396
  2. Yazar: GÖZDE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Rossini'nin ustalık dönemi eserlerinden olan opera, 1814 yılında ilk kez sahnelenmiş ve opera buffa (komik opera) türünde bestelenmiştir. Eser dramatik ve komik unsurları ustalıkla bir araya getirmiş, karakterleri de bu öğeleri aynı zenginlikle yansıtmıştır. Fiorilla karakteri ses bakımından incelendiğinde Rossini'nin role yüklediği melodik yapı, geniş vokal aralığı ve virtüözite gerektiren partilerden oluşmaktadır. Fiorilla'nın aryaları ve ansambllardaki partileri, agiliteli pasajları, süslemeleri ve uzun legato cümleleriyle Rossini'nin diğer operalarında da göze çarpan stiline özgü özellikler taşımaktadır. Fiorilla, aşk ve entrikalarla dolu bir hikâyenin merkezinde, bağımsız ve özgüvenli bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Operanın ilk perdesinde canlı, flörtöz, özgürlüğüne düşkün ve etrafındaki erkekleri manipüle edebilen yapıya sahip bir karakterken, devamında olgun ve sorumluluk sahibi bir kadına dönüşmesi, onun operadaki karakter değişimini göstermektedir. Bu yönüyle, eserin mizahi ve ironik tonunu belirleyen kilit bir roldür. Rossini'nin müziği, Fiorilla'nın duygusal ve dramatik iniş çıkışlarını yansıtarak karakterin çok boyutlu yapısını ön plana çıkarmaktadır. Fiorilla'nın vokal partisi, dönemin“bel canto”stilinin inceliklerini sergilerken, karakterin dramatik yapısı da“opera buffa”türünün komedi anlayışını ve toplumsal eleştirisini yansıtmaktadır. Bu çalışma, Gioachino Rossini'nin“İtalya'da Bir Türk”operasındaki Fiorilla karakterinin hem dramatik hem de vokal açıdan zengin bir çerçevede inceleyerek, bu karakterin operadaki başrolünü ve Rossini'nin müzikal dehasını daha iyi anlamak için kapsamlı bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The opera one of Rossini's masterpieces, was first performed in 1814 and was composed in the opera buffa (comic opera) genre. The work skillfully combines dramatic and comic elements, and the characters of the work reflect these elements with the same richness. When the character of Fiorilla is analyzed in terms of voice, the melodic structure that Rossini attributed to the role consists of parts that require a wide vocal range and virtuosity. Fiorilla's arias and ensemble parts, with their agile passages, ornamentation and long legato phrases, are characteristic of Rossini's style, which is also evident in his other operas. Fiorilla is portrayed as an independent and self-confident woman at the center of a story full of love and intrigue. While at the beginning of the opera she is a lively, flirtatious, freedom-loving character who is able to manipulate the men around her, her transformation into a mature and responsible woman shows her character change in the opera. In this respect, it is a key role that determines the humorous and ironic tone of the work. Rossini's music reflects Fiorilla's emotional and dramatic ups and downs, emphasizing the multidimensional nature of the character. While Fiorilla's vocal part exhibits the subtleties of the“bel canto”style of the period, the dramatic structure of the character reflects the comedic understanding and social criticism of the“opera buffa”genre. This study aims to analyze the character of Fiorilla in Gioachino Rossini's opera“A Turk in Italy”in a rich framework, both dramatically and vocally, and to provide a comprehensive source for a better understanding of this character's leading role in the opera and Rossini's musical genius.