Hukuksal bağlamda sosyal medya analizi ve kıyaslamalı mevzuat önerileri
Legal analysis of social media and comparative legislative solution proposals
- Tez No: 333943
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada İnternetin günümüzün en önemli medyası ve iletişim mecrası olduğuna inancımızdan dolayı bu alanda yaşanan yeni gelişmeler bağlamında ihtiyaç duyulan hukuki bakışı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye'deki durumun bu açıdan analizi yapılmaya çalışılırken bu analizin etkili olması açısından farklı ülkelerdeki uygulamalarla, Avrupa Birliği Siber Suç Sözleşmesi ve Avrupa Birliği'nin ilgili yönergeleri ile karşılaştırma yapılması yöntemi tercih edilmiştir.Çalışmada özellikle internet medyasının içeriğinin yeni belirleyicisi olan sosyal ağlar ve diğer web 2.0 uygulamaları hukuki açıdan incelenmiştir. Dolayısıyla da, web 2.0 niteliğindeki ?sosyal medya? olarak adlandırdığımız yeni dönem internet sitelerinin kullanılmasıyla yaşanabilecek muhtemel toplumsal ve ekonomik değişimlere değinildiği gibi, bu anlamda gelecekte kullanacağımız web 3.0 niteliğindeki akılı ve/veya yapay zekalı teknolojiler de ele alınmıştır.Türkiye'de henüz ?Kişisel Verileri Koruma Kanunu? olmamasından kaynaklanan sorunlar ve ilgili mevcut mevzuat incelenmiştir. Sosyal medya siteleri vasıtasıyla da giderek artan dijital gözlem ve özel hayatın gizliliğinin ihlali konularında Türk mevzuatının durumu göz önünde bulundurularak kişisel veri koruması hukukunun çalışmanın özüyle ilgili kısımlarına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.Ayrıca bu çalışmada 5651 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi sonucu gündeme gelen ?İnternet Sansürü? konusu, AİHS maddeleri ve AİHM kararları ışığında incelemeye tabi tutulmuştur. İnternet sitelerinin erişime engellenmesi tedbirinin bu anlamda doğrudan doğruya insan haklarıyla ilgisi üzerinde durulmuş ve özellikle ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim haklarını ihlal ettiği tespit edilmiştir.İnsan hakları ihlalleri ve sansürle mücadele eden aktivizm örneklerine de değinilen detaylı açıklamaların neticesinde; hukuki çözüm olarak ise 5651 Sayılı Kanun'da ve Anayasa'da yapılabilecek yasal düzenleme önerilerimiz sunulmuştur.Anahtar Kelimeler (Türkçe)1)Sosyal Medya2)WEB 2.03)5651 Sayılı Kanun4)Erişim Engelleme5)Kişisel Verilerin Korunması
Özet (Çeviri)
We believe that Internet is the most important media and communication tool of the era, therefore in this dissertation we shall try to provide the necessary legal point of view within the context of recent developments. A comparative analyses method seemed to us more appropriate for more effective analysis.The social networks and Web 2.0 applications, which are the determining features of the Internet media content, are approached from a legal point of view and thus the potential social and economical changes that might be experienced due to the frequent use of social media tools are discussed. In addition, the artificial intelligence technologies, such as the upcoming Web 3.0 applications are also mentioned.In Turkey, we still do not have ?Personal Data Protection Act?. Thus the issues surfaced depending on the lack of required legislations are determined and the ever-increasing digital surveillance and breach of privacy issues are mentioned.Internet censorship has been studied in the view of the European Convention on Human Rights and the verdicts of European Court of Human Rights. Banning websites is one of the precautions, which is directly connected to human rights, especially freedom of expression and the right of access to information.As a result, in this dissertation the legislative contradictions on the mentioned matters in Turkish Law have been analyzed and the current situation has aimed to be presented accurately, including and supported by our amendment proposals for the law in force and the Constitution.Anahtar Kelimeler (İngilizce)1)Social Media2)WEB 2.03)Law Numbered 56514)Website Blocking5)Personal Data Protection