Prematür ve matür yenidoğanlarda kordon kanı prealbumin değerleri
  1. Tez No: 33396
  2. Yazar: SİTARE KALAYCI (AKDEVELİOĞLU)
  3. Danışmanlar: DR. TÜLAY OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
- 39 ÖZET Bu çalışmada gestasyon yaşları 28-42 hafta arasında oları düşük, normal ve fazla doğum ağırlıklı toplam 71 bebekte kordon kanı prealbumin düzeyleri saptanmıştır. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı yenidoğanların prealbumin düzeyleri, matür ve fazla doğum ağırlıklı yenidoğanların prealbumin düzeylerinden belirgin olarak düşük bulunmuştur. Prealbumin düzeyinin intrauterin beslenme durumu ve gestasyon yaşına bağlı olarak arttığı görülmüştür. Prealbumin düzeyindeki bu artışın karaciğer maturasyonuyla ve intrauterin beslenme ile ilgili olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak prealbumin intrauterin beslenmenin yetersiz olduğu durumlarda ve prematüre bebeklerde düşük seviyelerde bulunmakta dır. Gestasyon yaşının artmasına paralel olarak karaciğer mâtürasyonunun da artması prealbumin değerini normal yenidoğan seviyelerine getirmektedir.
Özet (Çeviri)
- 40 SUMMARY In this study cord blood prealbumin levels have been measured in seventy-one SGA, AGA and LGA newborn infants whose gestational ages were between 28-42 weeks. The prealbumin levels of premature and SGA infants have been found significantly lower than those who were mature :and LGA. it has been observed that prealbumin levels were increasing in correlation with intra uterine nutrition and gestational age. ît is known that this increase in prealbumin levels is due to hepatic maturation and intrauterine nutrition. Conclusively it has been found out that prealbumin levels were low in states of inadequate intrauterine nutrition and in premature babies. Prealbumin levels reach to the normal infant levels in paral lel to the increase in gestational age and maturation of the liver.