Talamik kanama olgularında klinik bulgular ve BBT bulgularının karşılaştırılması
  1. Tez No: 33397
  2. Yazar: Ş. SERHAT KANGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. BAHATTİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
- 17 - ÖZET Bu çalışmada 1986-1987 yıllarında Şişli Etfal Hastanesi Maralaji Kliniğinde yatan ve BBT ile talamik kanama tanısı konulan 29 hasta incelenmiş olup bu hastaların anemnez, klinik ve BBT bulguları araştırılmış ayrıca prognoz ile Dİan ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda talamik kanamalı hastalarda BBT bulgularıyla şuur durumu ve prognoz arasında yakın bir ilişki olduğu dikkat çekmiş; risk faktörleri ( hipertansiyon, diyabet ) ve geçirilmişse rebrovasküler aksidanların da prognozu etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 18 - SUMMARY In this study, 29 cases with thalamic hemorrhage diagnosed by CT and hospitalized at Şişli Etfal Hospital, Meurology Clinic between 19B6-1988 were investigated. Case history, clinical and CT findings of these cases were investigated and their relation with the progno ses were evaluated. At the end of this study, we found a close relation between the CT findings and the state of consciousness and prognoses. We also detected that risk factors such as hypertension and diabetes mellitus and a' history of CVA affected the prognoses.