Sivil toplumun gözünden kadına yönelik şiddet kampanyaları
Through the eyes of civil society campaigns on violence against women
- Tez No: 333966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kadına yönelik şiddet yaygın bir toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunudur. Evrensel olarak, dünyada her yerde, her yaş ve cinsiyete karşı uygulanan bir insan hakkı ihlalidir. Kadına şiddet daha çok eşe yönelik ve erkeğin kadına uyguladığı şiddet biçiminden oluşmaktadır. Kadına yönelik şiddetin kaynağında cinsiyet ayırımcılığı yatmaktadır. Ancak sorunun mahrem olarak algılanması nedeniyle konuyla ilgili yapılan çalışmalar hala sınırlı sayıdadır. Kadına yönelik şiddetin toplumun tüm kesimleri tarafından daha iyi irdelenmesi, anlaşılması ve çözüm için yapılması gerekenlerin ortaya konulabilmesi için çalışmaların yapılması önemlidir. Bu amaçla kampanyalar yapılmaktadır. Bu kampanyalar genellikle yaratıcılıktan uzak, şiddetin fiziksel şiddete indirgendiği, ünlü isimlerin mor gözlü karakterleri canlandırdığı filmlerden, fotoğraflardan oluşmaktadır. Bu araştırmada son yılların geniş kitlelere ulaşan kadına yönelik şiddet kampanyaları incelenecek ve kadına yönelik şiddet üzerine çalışan paydaşların bu kampanyalar üzerine görüşlerine yer verilecektir. Araştırma, bu tartışma sonrasında da ?ne olması gerektiği? sorusuna cevap arayacaktır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is an outcome of gender inequality. No matter the age, gender and geography of the victim, it is an abuse of human rights. Further in the case of violence against women most of the time is their partners/husbands are the subjects of the crime. That is, the discrimination against women is the source of the violence. But do to the fact that this phenomenon is mostly considered as intimate the works concentrating on the violence against women is limited. Increase in the amount of studies concentrating such vital subject as the violence against women is important. For those purposes some national campaigns are held. These campaigns mostly are far from being creative where violence are undertaken by only its physical aspect and reduced to some cliché images like a blacked eye. This study will focus and will try to analyze the recent national awareness campaigns on the violence against women. Further the study will be seeking to answer the question of ?how such campaigns should be??