Futbol tribünlerinin izinde forumlar: Alisamiyen.net analizi
Online forums as the trace of football terraces: Analysis of Alisamiyen.net
  1. Tez No: 333967
  2. Yazar: ANIL SAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNEŞ EKİN AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma çevrimiçi futbol forumlarının, tribün kültürü ritüelleri üzerinden ortaya çıkan mekânsallığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, çalışma forum kullanıcılarının tribün kültürü ritüellerini çevrimiçi forumlarda nasıl yeniden ürettiğine yoğunlaşmaktadır. Bu amaçla, mekânsallık Michel Maffesoli?nin Neo kabile kavramı üzerinden vurgulanmaktadır. Futbol forumlarındaki mekânsallığın anlaşılması için ise AliSamiYen.net adlı forum detaylı olarak analiz edilmiş ve AliSamiYen.net?in futbol tribünlerinin mekânsal niteliklerini nasıl edindiği ortaya çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1-Futbol 2-Tribün Kültürü 3-Forum 4-Galatasaray 5-Neo Kabile 6-Futbol Taraftarları
Özet (Çeviri)
This study aims to critically analyze the spatiality of online football fan forums through the terrace culture rituals. In this context, the study focuses on how forum users reproduce the terrace culture rituals on online football fan forums. For that purpose, the significance of spatiality is emphasized via Michel Maffesoli?s concept of Neo tribe. In order to develop an understanding of the spatiality on online forums, an online forums namely AliSamiYen.net is analyzed in detail and the developing of spatial characteristics through that football terrace is investigated. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1-Football 2-Terrace Culture 3-Online Forums 4-Galatasaray 5-Neo Tribe 6-Football Fans