Does economics education decrease biases: Evidence from Turkey on representativeness and money illusion
Ekonomi eğitimi sapmaları indirgiyor mu: Representativeness ve money illusion üzerine Türkiye'den bir örnek
- Tez No: 333982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezin amacı, ekonomi eğitiminin davranışsal sapmaları indirgemedeki etkisini ve bu etkinin erkek ve kadın alt gruplarda ayrı ayrı düzeyini çalışmaktır. Erkek ve kadınlarda davranışsal sapmaların farklı etki dereceleri yalnızca birkaç yıldır çalışılmakta olan bir alandır. İlaveten ekonomi eğitiminin davranışsal sapmaları indirgemede etkisi, dikkatleri çekmekte olan bir alandır. Ancak her ikisini de aynı anda irdeleyen çalışmalar yaygın değildir. Böylesi açık bir alanda veri toplamak zor bir konudur. Bu çalışma esnasında ekonomi eğitimi olan ve olmayan öğrenciler üzerinde bir anket gerçekleştirdik. Çalışmada finans, finans matematiği ya da bunların benzeri ekonominin muadili diğer alanlar da ekonomi eğitimiyle aynı şekilde değerlendirildiler. Çalışmanın sonuçlarına göre; ekonomi eğitimi davranışsal sapmaları azaltmada etkiye sahip olmaktadır, bu durum erkek ve kadın alt gruplar için de doğrudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the impact of economy education on reducing the behavioral biases and the degree of this impact on male and female subgroups separately. The difference of influence level of behavioral biases on males and females had been a field of study just for couple of years. Additionally, the impact of economy education on mitigating behavioral biases is an attention getting field of study. Nevertheless, studies that work on both at the same time are not common. In such a bare field of study, data gathering is a hard issue. During the study, we executed a questionnaire to both students with economy education and no economy education. In the study; finance, mathematical finance or any other equivalent field of economy are considered in the same way in the econmy education. According to the findings of the study; economy education has an effect on reducing the behavioral biases, that is also true for male and female subgroups.