Sporcularda kol ve bacak wingate testleri ile anaerobik gücün değerlendirilmesi
Evaluation of the anaerobic strength in athletes with arm and leg wingate tests
- Tez No: 333996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma;farklı branşlar da aktif spor yapan bireylerde kol anaerobik güç, bacak anaerobik güç ve aerobik kapasitelerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya farklı branşlarda elit düzeyde aktif spor yapan toplam 60 denek katılmıştır. Bu branşlar; güreş (G grup ,n:10), futbol (F grubu, n:10), bisiklet (Bİ grubu,n:10), boks (BO grubu, n:10), taekwondo (TA grubu, n:10), ve tenis (TE grubu, n:10) dır. Grupların yaş ortalamaları, G 21,70±2.35 yıl, F 21,80±1,75 yıl, Bİ 22,70±2,54 yıl, BO 22,20±2,74 yıl , TA 22,50±3,10 yıl ve TE 24,00±1,88 yıl dır. Grupların vücut ağırlığı ortalamaları, G 77,50±13,44 kg, F 70,60±6,36 kg, Bİ 72,90±4,67 kg, BO 74,20±10,56 kg, TA 73,60±7,84 kg ve TE 73,80±12,64 kg dır Grupların boy ortalamaları, G 174,20±7,05 cm F 177,90±3,84 cm Bİ 178,20±4,44 cm, BO 178,50±5,40 cm, TA 180,60±2,98 cm, ve TE 178,90±8,18 cm olarak tespit edilmiştir. Araştırma Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Performans Laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Anaerobik ölçümler için, Monark marka kol ve bacak iki ayrı wingate ergometresi kullanıldı. Aerobik ölçümler için shuttle run testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The research aim is determination and evaluation of (capacity of arm anaerobic power, leg anaerobic power and aerobic) on individuals? doing sports actively on different branches. There were attended totally 60 experimentals individual doing sports actively in elite level on different brunches for the research. These brunches are; wrestling (G grup ,n:10), soccer (F group, n:10), cycling (Bİ group,n:10), boxing (BO group, n:10), taekwondo (TA group, n:10), and tenis. (TE group, n:10) Groups? age avarages are, G 21,70±2.35 years, F 21,80±1,75 years, Bİ 22,70±2,54 years, BO 22,20±2,74 years , TA 22,50±3,10 years and TE 24,00±1,88 years. Groups? body weight avarages are, G 77,50±13,44 kg, F 70,60±6,36 kg, Bİ 72,90±4,67 kg, BO 74,20±10,56 kg, TA 73,60±7,84 kg ve TE 73,80±12,64 kg. Groups? height avarages are, G 174,20±7,05 cm F 177,90±3,84 cm Bİ 178,20±4,44 cm, BO 178,50±5,40 cm, TA 180,60±2,98 cm, and TE 178,90±8,18 cm. The Research was realized in School of Physical Education And Sports? Performance Laboratory at Selçuk University. Two different types of Monark Wingate Ergonometry for arm and leg was used for anaerobic measurements. There was performed Shuttle Run for Aerobic measurements.