İntrauterin inseminasyon uygulanan çiftlerde progresif motilite ve sonuç ilişkisi
Couples undergoing intrauterine insemination relationship between progressive motility and pregnancy outcome
  1. Tez No: 334013
  2. Yazar: ZÜLFİYE ARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnfertilite aile ve toplum sağlığını ilgilendiren önemli bir sorundur. En az bir yıl korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamayan, çocuk istemiyle başvuran çiftler infertilite açısından değerlendirilmelidir. Çiftlerin yaklaşık %10-15?i infertilite problemi ile karşılaşmaktadır. Günümüzde infertilite tedavisi için Invitro fertilizasyon (IVF) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) gibi yardımcı üreme teknikleri (YÜT) geliştirilmiş olmasına rağmen, intrauterin inseminasyon (IUI) hala birçok infertil çiftler için uygulanabilen güvenilir yöntemdir. IUI başarısını etkileyen birçok faktör vardır. Bu çalışmada IUI uygulanan çiftlerde semen parametrelerinden progresif motilitenin gebelik sonucu ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. IUI programına alınan 84 çift prospektif olarak değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların 3 günlük cinsel perhiz sonrası alınan semenleri analiz için değerlendirmeye alındı. Tüm değerlendirmeler WHO 2010 kriterleri esas alınarak yapıldı. Volüm, renk, vizkositeye bakıldıktan sonra ışık mikroskobunda 20X büyütmede sperm sayısı ve motilitesi değerlendirildi. Motilite değerlendirmesi için 100 sperm hücresinde Progresif motilite (PM), Nonprogresif motilite (NPM) veİmmotilite (IM) olarak spermler 3 grupta değerlendirildi. Morfoloji değerlendilmesi için Diff-quick boyası kullanıldı. Numunenin sayı ve motilitesi göz önünde bulundurularak uygun yıkama metodu ile spermler hazırlandı. Yıkama sonrası 0,3-0,5 ml?lik numune insemine edilmek üzere kadın doğum uzmanına teslim edildi. IUI uygulaması sonucunda84 çiftten 15?inde klinik gebelik elde edildi. Olgu başına gebelik oranı % 17,9 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Infertility is one of the major problems concerning the health of the family and society. If the pregnancy can not be occured at least one year despite unprotected regular sexual intercourse and couples who have requested children are evaluated in terms of infertility. 10 to 15% of couples are faced with the problem of infertility. Nowadays, assisted reproductive technology (ART) has been developed such as in vitro fertilization (IVF) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) for the treatment of infertility although intrauterine insemination (IUI) is still a reliable method that can be applied to many infertile couples. It is aimed to investigate the progressive motility which is one of the sperm parameters between the relationship and pregnancy outcome. 84 cycles choosed for IUI program were evaluated prospectively. Semens have taken in a sterile container after 3 days of sexual abstinence from patients. Semen analysis were evaluated after liquefaction based on the WHO 2010 criteria. Sperm count and morphology evaluation were performed at 200 magnification after evaluating volume, color, viscosity. Then, 100 cells were counted for the assessment of motility. Sperms were divided into 3 groups, as progressive motility (PM), nonprogressive (NPM), immotile (IM). After the assessment, sample was washed with a suitable method by paying attention to sample number and motility. After washing, 0,3-0,5 ml sample was delivered to a gynecologist to be inseminated. 15 clinical pregnancies were achieved as a result of application of IUI. Pregnancy rate per patient was 17.9%, respectively.