Gebe olan ve olmayan kadınların genital hijyen davranışları ve ilişkili faktörler
Genital hygiene behaviors of the pregnant and non-pregnant women and the related factors
  1. Tez No: 334014
  2. Yazar: SEYHAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DERELİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Genital hijyenin sağlanması kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunmasındaki en önemli basamaktır. Sağlanamadığı durumlarda kadın sağlığını, cinsel yaşamı ve aile hayatını olumsuz etkilemektedir. Gebelikte de fetüse zarar verebilmekte, kadının doğurganlığını etkileyebilmekte, ilerleyerek pelvik inflamatuvar hastalığa neden olabilmektedir Bu araştırma, gebe olan ve olmayan kadınlarda genital hijyen davranışları ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmaya Konya il merkezinde bulunan Meram Tıp Fakültesi Hastanesinin kadın doğum polikliniğine başvuran, 25-49 yaş grubu, son trimesterde gebe olan ve olmayan 70?er kadın örnekleme alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan 26 soruluk anket formu ve ?Genital Hijyen Davranışları Envanteri (GHDE)? ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 31,06 (SS 4,89)?dır. Gebelerin %35,7?sinin gebeliği süresince vajinal enfeksiyon geçirdiği, gebe olamayan kadınların %37,1?nin son bir yıl içinde vajinal enfeksiyon geçirdiği, kadınların %50?sinin vajinal duş uyguladığı, %25?inin cinsel ilişkide ağrı ve kanaması olduğu belirlenmiştir. Gebe olan ve olmayan kadınların GHDE puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Provision of genital hygiene is the most important step in the prevention of women health and reproduction health. When it is not provided, it negatively affects the women health, sexual life and family life. It may give harm to the fetus during pregnancy; it may affect women?s fertility, progressively it may cause pelvic inflammatory disease. The study was descriptively conducted in order to determine genital hygiene behaviors of the pregnant and non-pregnant women and the related factors. Seventy women who visited obstetric and gynecology policlinics of Meram Medical Faculty located in Konya city center, who were aged between 25 and 49, were pregnant at the last trimester and were not pregnant were included in the sample. The data were gathered using a questionnaire form of 26 questions designed by the researcher and ?Genital Hygiene Behaviors Inventory? (GHBI). SPSS package program was used to analyze the data. Mean age of the women was 31,06 (SD 4,89). It was determined that 35,7% of the pregnant women had vaginal infection during pregnancy, 37,1% of the non-pregnant women had vaginal infection during last year, 50% of the women used vaginal douche and 25% had pain and bleeding during sexual intercourse. There was no significant difference between the GHBI scores of the pregnant women and non-pregnant women (p>0,05). There was a negative correlation between GHBI scores and women?s age, duration of marriage, pregnancy and birth numbers while there was a positive correlation between GHBI scores and women?s monthly income (p0,05). As a conclusion; there was no significant difference between the GHBI scores of the pregnant and non-pregnant women (p>0,05). The reason why there was no significant difference between the pregnant and non-pregnant women in terms of genital hygiene behaviors may be attributed to the possibility that the women who had not acquired enough information and consciousness about genital hygiene did not pay attention to the genital hygiene during their pregnancy, either. Therefore, we are of the opinion that it is necessary that midwives and nurses provide both the pregnant and non-pregnant women with the training about genital hygiene.