Acil servise başvuran kafa travmalı hastalarda kafa içi basınç artışının yatakbaşı ultrasonla saptanması ve klinik uyumluluğun değerlendirilmesi
Is bed-side optic nerve sheet diameter measurement on ultrasonography worthy for patients with head trauma
  1. Tez No: 334019
  2. Yazar: DAVUT KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kaplan, D. Acil Servise başvuran kafa travmalı hastalarda yatakbaşı Ultrason (US) ile yapılan optik sinir kılıfı çapı ölçümü ile kafa içi basınç artışının saptanması ve klinik uyumluluğun değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Yatak başı ultrason ile optik sinir kılıfı çapı (OSKÇ) ölçülerek erken dönemde kafa içi basınç artışını (KİBA) saptamak ve tedavilerini erken yönlendirmek amacıyla 1 Haziran 2011-30 Temmuz 2012 tarihleri arasında ileriye dönük olarak yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaşından büyük glaskow koma skoru 13 ve altında olan kafa travmalı hastalar dahil edilmiştir. İyi eğitimli iki acil tıp asistanı tarafından her iki gözden OSKÇ ölçümü yapıldı. Hastalara bir saat içinde bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) çekilerek KİBA değerlendirildi. Asistanlar BBT sonuçlarını bilmiyordu. BBT?yi değerlendiren nöroradyoloji uzmanı da US sonuçlarını bilmiyordu. US ve BBT sonuçları birbirleriyle anlamlı bir şekilde uyumluydu. Toplam 142 hastanın 108?i erkekti. Sağ ve sol göz için hem US hem de BBT OSKÇ ölçümleri arasında pozitif yönde korelasyon mevcuttu ( r=0,373).
Özet (Çeviri)
Kaplan, D. Is Bed-side Optic Nerve Sheet Diameter Measurement on Ultrasonography Worthy For Patients With Head Trauma? Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Emergency Medicine, Eskişehir, 2013.To detect increased intracranial pressure (ICP) early by measuring optic nerve sheath diameter on bed-side ultrasonography (ONSD) and perform decision making for patients in time and appropriately.During June 30th 2012- July 01st 2011, we evaluate 18 and older yo patients with head trauma and GKS score of 13 and lower prospectively in a university emergency department. Two well-trained emergency residents (ER) performed bed-side ultrasonography to measure ONSD of both eyes. In an hour, patients were examined for ICP and ONSD on head computed tomography (CT). Residents were blinded for CT scan results. The CT results were evaluated blind a neuroradiology specialist. Results on both ultrasound and CT were compared for correlation each other.108 (76.1%) of total 142 patients were male. Male patients had larger ONSD than female patients. Both right and left ONSD mesurement by CT and ultrasound were positively correlated (r=0.373; p=0.00 and r=0.262; p=0.00 respectively).